NEXO Smarty – czyżby idealny smartfon dla dziecka?

Pytanie w tytule to nie przypadek – od momentu, w którym po raz pierwszy trzymałem w dłoniach smartfona Smarty, pojawiło się w mojej głowie to pytanie. Po kilkudniowych testach dalej nie potrafię udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Spytacie czemu? Poniżej postaram się przedstawić argumenty za i przeciw, zapraszam do lektury.

NEXO Smarty

NEXO Smarty

Czym jest NEXO Smarty?
To smartfon dla dzieci z androidem na pokładzie z całkiem przeciętną jak na obecne czasy specyfikacją techniczną, zamknięty w kolorową plastikową obudowę. Nieprzeciętne są jednak dodatkowe opcje, które kwalifikują go jako „smartfon dla dziecka”, ale o tym później:

Najpierw technicznie, czyli  specyfikacja sprzętowa:

 • System operacyjny: Android 4.4.2 (czyli KitKat)
 • Procesor: dwurdzeniowy 1,2 GHz
 • Wyświetlacz: 4,5′ IPS
 • Rozdzielczość: 480×854 px
 • Pamięć operacyjna: 512 MB DDR3
 • Pamięć flash wbudowana: 4 GB
 • Złącza: microSDHC (do 32GB), micro USB, słuchawkowe 3,5mm
 • Kamery: przednia: 0,3 Mpix, tylna: 2 Mpix
 • Komunikacja: WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0, Internet: WCDMA 2100 MHz
 • Wymiary: 137,5x70x13 mm
 • Bateria: Li-Polymer 1700 mAh
 • Waga: 140 g

Czyli jak widać rewelacji nie ma, ale nie jest też źle. Ekran duży, bardzo jasny i czytelny ma dobre kąty widzenia, co jest zazwyczaj bolączką tanich smartfonów. Rozdzielczość ekranu mogłaby być większa, co na pewno poprawiłoby czytelność mniejszych czcionek, ale to pociągnęłoby za sobą spadek wydajności, np w grach. Dwurdzeniowy procesor powinien wystarczyć do większości zastosowań, w tym grania w nawet stanowczą większość gier dostępnych na androida. Specyfikacja mogła by jednak wiele zyskać na większej ilości pamięci operacyjnej, bo tej mamy tylko 512 Mb a android lubi sobie czasem tej pamięci pojeść przez co może zacząć wolniej działać. 4 GB pamięci flash to też na obecne czasu nie za dużo, tu jednak sytuacja wygląda lepiej, bo można ją rozszerzyć za pomocą karty microSDHC o nawet 32 GB, a wtedy miejsca na aplikacje, gry, zdjęcia i muzykę na pewno nie zabraknie. W zestawie oprócz smartfona otrzymujemy ładowarkę sieciową, oraz kanałowe słuchawki stereo. Urządzenie objęte jest 24 miesięczną gwarancją door-to-door.

NEXO Smarty

NEXO Smarty – zestaw

Jeśli chodzi o wygląd, to NEXO Smarty może się podobać, szczególnie dzieciom – obudowa występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – z pomarańczową i niebieską pokrywą baterii. W kolorze pokrywy jest też obwódka wokół ekranu, która ma dwie funkcje – estetyczną, bo ożywia nieco front telefonu, ale przede wszystkich praktyczną, bo jest wykonana z gumy i wystaje ponad ekran, dzięki czemu można go kłaść ekranem w dół będzie on chroniony przed zarysowaniami – rewelacja! Nie wiem jak odporność obudowy na upadki, nie testowałem, ale ekran jest chroniony wspomnianą ramką a reszta jest plastikowa, więc raczej przeżyje upadek z niewielkiej wysokości bez większych obrażeń. Niestety pokrywa baterii jest wykonana w połysku, przez niemiłosiernie zbiera odciski palców. Smartfon posiada z przodu trzy dotywkowe podświetlane przyciski. Fizyczne są tylko przyciski włączenia/wyłączenia i regulacji głośności i są umieszczone z prawej strony urządzenia.

Skoro już wiemy, że technicznie NEXO Smarty nie wyróżnia się na tle konkurencyjnych produktów, to co sprawia, że nawet na opakowaniu produktu mamy napis „Bezpieczny smartfon dla dzieci”?

Jest to nic innego, a oprogramowanie! 

NEXO Smarty ma preinstalowane oprogramowanie kontroli rodzicielskiej. Ma ono imponującą ilość funkcji i daje rodzicom pełną kontrolę nad tym w jaki sposób ich dziecko używa smartfona.

Jak to działa?
W trakcie wstępnej konfiguracji tworzone jest konto KidOS, dzielące się na konto rodzica i dziecka. Rodzic ustala swoje hasło, dzięki któremu będzie mógł zarządzać ustawieniami kontroli rodzicielskiej. A jest czym zarządzać – możemy wybrać do których spośród zainstalowanych aplikacji dziecko będzie miało dostęp, z którymi kontaktami będzie mogło się skontaktować, umożliwić dostęp tylko do wybranych stron internetowych, wprowadzić numer awaryjny na który dzwoni jednym kliknięciem z ekranu głównego, oraz zarządzać ustawieniami geolokacji. 

Po wstępnej konfiguracji smarfton przełącza się we wspomniany KidOS, czyli taki niby mini-system operacyjny – będący dla dziecka podstawowym interfejem. Domyślnie na ekranie są 3 ikonki: SOS (po kliknięciu dzwoni na ustawiony wcześniej awaryjny numer telefonu), ikonkę z awatarem dziecka (dającą dostęp do ustawień KidOS, włączenia/wyłączenia wi-fi, bluetooth’a i synchronizacji oraz dostęp do standardowych ustawień androida), oraz ikonkę telefonu. Pozostałe aplikacje pojawiają się na ekranach dopiero jeśli rodzic zaznaczy, że chce żeby dziecko miało dostęp do określonej aplikacji.

NEXO smarty - kontrola rodzicielska

Najbardziej podoba mi się to, że wszystkimi tymi ustawieniami rodzic może zarządzać zarówno po wpisaniu kodu rodzica na NEXO Smarty, jak i zdalnie z dowolnego smartfona po zainstalowaniu aplikacji Geo-Locator i sparowaniu go ze smartfonem dziecka.

Aplikacja umożliwia między innymi:

 • zarządzania dostępem do aplikacji, łącznie z ustaleniem zakresu godzin kiedy dziecko może korzystać z danej aplikacji.
 • zarządzanie dozwolonymi kontaktami oraz stronami internetowymi
 • ustalenie pozycji dziecka
 • ustawienie wirtualnego ogrodzenia (aplikacji informuje jeśli dziecko wykroczy poza granice tego ogrodzenia)
 • włączenie/wyłączenie GPS, danych komórkowych
 • sprawdzenie sygnału sieci komórkowych, siedzi wi-fi oraz poziomu naładowania baterii
 • zdalne zablokowanie telefonu (np w przypadku jego zgubienia)

Czyli jednym słowem – fajnie! Każda zmiana ustawień w aplikacji jest prawie natychmiast wprowadzana w NEXO Smarty, więc możemy dziecku włączyć zdalnie grę, albo umożliwić mu dostęp do aplikacji w określonej porze dnia (np jak wróci ze szkoły).

Smarty powstał we współpracy z TVP ABC i serwisem www.sieciaki.pl, więc w standardzie otrzymujemy go wraz z kilkoma preinstalowanymi aplikacjami: Gotowanie z TVP ABC, Telewizyjne Abecadło oraz BeSt – prostą przeglądarką internetową dającą dostęp do katalogu bezpiecznych stron serwisu sieciaki.pl . Szkoda jednak, że strona tego katalogu nie jest dostosowana do wyświetlania na ekranie smartfonów i wszystkie treści są malutkie i nieczytelne bez powiększania.

NEXO smarty - TVP ABC NEXO smarty sieciaki.pl

Wracając do pytania z tytułu i moich wątpliwości, czy NEXO Smarty to smartfon idealny dla dziecka, to niestety nie mam jednoznacznej odpowiedzi – telefon jest fajny, bateria trzyma spokojnie dwa dni, możliwość zdalnej kontroli rodzicielskiej to wisienka na torcie, ale uważam, że jest to telefon dla dziecka w wieku, w którym dziecko nie powinno mieć jeszcze własnego telefonu – czyli w wieku 4-7 lat. Moim zdaniem w dobie wszechobecnych ekranów, im później dziecko zacznie korzystać ze smartfona czy tabletu tym lepiej – bo jak zacznie, to raczej już nie przestanie. Dla starszych dzieci ograniczenia systemu KidOS mogą być irytujące, na szczęście po wprowadzeniu kodu kontroli rodzicielskiej mamy również dostęp do pełnego androida – po wyłączeniu KidOS NEXO Smarty staje się więc zwykłym smartfonem z androidem. Za zakupem NEXO Smarty na pewno przemawia cena – ustalona została ona przez producenta na poziomie 399 zł.

Chętnie poznam Wasze opinie na ten dzieci i smartfonów. W jakim wieku Wy daliście dziecku pierwszy telefon, smartfon czy tablet? Zapraszam też do przeczytania naszej recenzji opaski z telefonem LG KizON, dostępnej tutaj.

Producentem Smarty jest polska firma NavRoad, producent m.in. urządzeń do nawigacji GPS i rejestratorów. Dziękujemy za udostępnienie produktu do testów.

Sprawdź również:

Możesz również polubić…