Opaska LG KizON

Otrzymałam do przetestowania nowy produkt firmy LG – inteligentną opaskę KizON (model producenta: LG-W105E). Przyznaję, że jest to produkt, którego mi ostatnio brakowało. Od kiedy moja córka zaczęła być trochę bardziej samodzielna i nie wszędzie chodzi w asyście rodziców, zaczęła mi po głowie krążyć myśl, że jednak chciałabym wyposażyć ją w urządzenie, które w awaryjnych sytuacjach pozwoli na obustronny kontakt. Jedyne co mi przyszło do głowy to zakup telefonu, chociaż wiedziałam, że będzie to głównie zabawka do grania, „klikania” i pożerania czasu. Teraz gdy mam w rękach opaskę Kizon to żałuję, że nie poczekałam z decyzją o zakupie telefonu dla dziecka. To jest ten typ produktu, którego szukałam i zaczynam się zastanawiać nad zamianą telefonu na KizONa właśnie.

KizON, LG, opaska inteligentna, lokalizator dzieci

Co to jest właściwie ten KizON?

KizON to silikonowa opaska na rękę, która ma wbudowaną funkcję telefonu oraz lokalizator. Aż tyle i tylko tyle. Nic poza tym. Nie posiada żadnych dodatkowych funkcji – umożliwia jedynie kontakt dziecka z rodzicem i rodzica z dzieckiem oraz ustalenie przybliżonego miejsca pobytu dziecka, w razie kiedy jest to niezbędne.

Producent wymienia na swojej stronie, że do ustalenia pozycji używany jest sygnał GPS oraz sieci WiFi. Podejrzewam jednak iż lokalizacja jest również (jeśli nie wyłącznie) ustalana poprzez triangulację sygnału GSM, a podejrzenia moje opieram na dość małej dokładności tejże pozycji (z reguły do kilkudziesięciu metrów). Należy pamiętać, że urządzenie to nie znajdzie nam dziecka zagubionego w zatłoczonym supermarkecie, czy miejscach gdzie nie ma sygnału GPS czy GSM (np. w kinie), jednak pozwoli na telefoniczny z nim kontakt lub określenie ostatniego miejsca jego pobytu. Da nam również pogląd czy dziecko znajduje się w tym samym budynku lub na tym samym terenie, gdzie je ostatnio widzieliśmy lub lokalizowaliśmy.

Prostota urządzenia stanowi jednocześnie jego największą zaletę – próżno szukać na nim gier, odtwarzacza multimediów itp. gadżetów – nie będzie stanowiło dla dziecka kolejnej zabawki i „zajmowacza” czasu. Na początku użytkowania KizON jest dla dziecka raczej ciekawostką, a po pewnym czasie przyzwyczaja się do niego i po prostu ma go na ręku. I o to w tym chodzi.

 

KizON jako telefon

Tak jak napisałam powyżej, główną funkcją opaski KizON jest możliwość kontaktu telefonicznego dziecka z rodzicem lub odwrotnie. Dużym ułatwieniem jest to, że dziecko nie musi pamiętać numerów telefonów ani szukać wybranej osoby na liście kontaktów – wystarczy, że naciśnie guzik i połączenie zostanie aktywowane.

Przemyślaną funkcją jest także to, że dziecko może zadzwonić tylko do rodziców, a do dziecka mogą dodzwonić się tylko rodzice i wybrani przez nich goście – w sumie 6 osób. Nie musimy się martwić, że obce osoby będą kontaktować się z naszym dzieckiem. Wszystkie ustawienia może skonfigurować jedynie rodzic w aplikacji mobilnej na swoim telefonie z systemem Android – dziecko nie ma dostępu do ustawień urządzenia. Szkoda, że nie ma możliwości korzystania z możliwości KizONa dla użytkowników systemu iOS lub Windows Phone.

I tu jedna uwaga – KizON nie umożliwia dziecku połączenia z telefonami alarmowymi – dziecko zadzwoni tylko na numer zarejestrowanego rodzica.

Fajną funkcją jest opcja automatycznego odbierania połączenia (po 10 sekundach) przez opaskę wtedy gdy dziecko np. nie usłyszy sygnału połączenia. Pozwala to na sprawdzenie w jakim otoczeniu przebywa dziecko i co się z nim dzieje. Jest też duża szansa, że ono usłyszy wtedy nasz głos i nawiąże rozmowę.

W przypadku gdy rodzic kontaktuje się telefonicznie z KizONem, to dziecko (lub osoba która z nim przebywa) nie ma możliwości zakończenia połączenia. Tylko rodzic może to zrobić. Pełna swoboda dla dziecka jest tylko w sytuacji gdy samo nawiązuje połączenie z rodzicem, wtedy może w każdej chwili rozłączyć rozmowę.

LG, KizON, opaska inteligentna

KizON jako lokalizator

Drugą funkcją opaski KizON jest możliwość lokalizowania miejsca pobytu dziecka. Odbywa się to poprzez GPS, WiFi i przekaźniki sieci komórkowych. W każdej chwili rodzic może sprawdzić gdzie znajduje się dziecko – pod warunkiem że urządzenie jest włączone. Lokalizowanie odbywa się jawnie – dziecko wie, że jest lokalizowane, a jest to sygnalizowane krótkim sygnałem dźwiękowym w urządzeniu. Jawność lokalizowania jest dobra, bo dziecko nie musi czuć się śledzone na każdym kroku i po pewnym czasie przyzwyczaja się, w jakich sytuacjach rodzic się martwi i sprawdza co się z nim dzieje. Ustalenie pozycji trwa do 90 sekund, a na telefony rodziców trafia specjalna wiadomość SMS, która jest odczytywana przez aplikację KizON. Wiadomości SMS nie docierają do użytkowników telefonów LG G3 lub LG G3s.

Jest również możliwość ustawienia miejsc, które dziecko często odwiedza i wtedy znane lokalizacje będą wyświetlane zgodnie z ustawionymi przez nas nazwami zamiast adresem lub mało zrozumiałym kodem. W aplikacji KizON na telefonie rodzica zapisuje się również historia odczytów lokalizacji, dzięki czemu możemy sprawdzić trasę jaką pokonuje dziecko – ale przyznam że nie miałam potrzeby żeby sprawdzać non stop miejsce pobytu dziecka.

Kolejna opcja to możliwość ustawienia automatycznego lokalizowania opaski w określonych godzinach i zapisywania tej pozycji w historii. Dzięki temu rodzic może sprawdzić w dowolnej chwili czy dziecko np. dojechało do szkoły lub na zajęcia. I tu pewnie dzieci się buntują bo rodzic może sprawdzić czy wagaruje.


KizON, LG, opaska inteligentna, lokalizator dzieci

Użytkowanie KizON

Dzieci uwielbiają gadżety i nasza córka nie jest tu wyjątkiem – gdy usłyszała, że może mieć na ręce telefon i w każdej chwili zadzwonić do mamy czy taty za pomocą jednego przycisku, to aż jej się oczy zaświeciły. Jednak kiedy zobaczyła, że ten „telefon” nie ma ani wyświetlacza, ani żadnych przycisków, oprócz tego służącego do dzwonienia, jej entuzjazm nieco opadł. Za to gdy usłyszała, że urządzenie miłym damskim głosem informuje o stanie baterii, nawiązywaniu czy zakończeniu połączenia, uśmiech wrócił na twarz i szybko przyzwyczaiła się do opaski i chętnie ją zakładała.

Sprawdziłam ten gadżet także w terenie na weekendowym wypadzie na narty i muszę przyznać, że na coś takiego czekałam, choć nawet o tym nie wiedziałam. Dzwoniliśmy do córki, a ona do nas, kiedy tylko mieliśmy taką potrzebę – i zarówno ona, jak i my-rodzice czuliśmy się bezpieczniej, np. kiedy my jeździliśmy na jednym wyciągu, a ona na drugim z instruktorem lub sama. Można powiedzieć, że to samo przecież zapewni zwykły telefon. Tak, jednak telefon może wypaść z kieszeni, zostać skradziony czy po prostu gdzieś zostawiony, a opaska KizON sama z ręki nie spadnie.

Opaska jest lekka (41 g), posiada regulowane zapięcie z zabezpieczeniem przed przypadkowym rozpięciem. Obudowa i pasek urządzenia wykonane są z satynowanego, miłego w dotyku silikonu, co sprawia że bardzo dobrze się ją nosi. Jednak samo urządzenie jest dość duże (34.7 x 55.2 x 13.9 mm) i na dziecięcym nadgarstku wygląda dość topornie. Przyznam, że gdy ja nosiłam KizONa to też nie do końca czułam się komfortowo – jest większy od zegarka – ale można się do niego przyzwyczaić. Na dużą męską rękę KizON już się nie zmieścił, bo pasek był za krótki.

W przypadku ubrań z wąskimi rękawami może być problem ze schowaniem urządzenia pod rękaw. Sprawdziliśmy KizON w warunkach zimowych i na szczęście mieścił się pod kurtką, ale dostęp do przycisku odbierania/wybierania rozmowy był wtedy dość utrudniony.

W związku z wymiarami, przyszła mi do głowy taka myśl, że skoro urządzenie jest tak duże, to mogłoby mieć choćby prosty wyświetlacz spełniający funkcję zegarka. Nie miałby zapewne zbyt dużego wpływu na zużycie baterii, a byłby bardzo przydatny.

KizON, LG, opaska inteligentna, lokalizator dzieci KizON, LG, opaska inteligentna, lokalizator dzieci

KizON ma tzw. bryzgoszczelną obudowę, więc nie musimy się martwić, że schowany pod kurtką „spoci się” lub że drobny deszczyk mu zaszkodzi. Nie próbowałam jednak jak będzie działał po mocnym zachlapaniu wodą, np. podczas mycia rąk lub w czasie zabawy na mokrym śniegu, gdy nie schowamy go pod kurtkę.

Gumowa obudowa jest odporna na zabrudzenie, a nawet jeżeli jakieś się pojawią to wystarczy użyć mokrej ściereczki. Nie należy jednak czyścić jej silnymi środkami myjącymi oraz należy uważać na silnie odbarwiające substancje.

KizON komunikuje się w użytkownikiem przy pomocy kolorów wskaźnika LED przy przycisku zasilania/połączenia. Zmiana koloru wskaźnika informuje użytkownika np. o niskim poziomie baterii, połączeniu telefonicznym, nieprawidłowościach z kartą SIM lub o znajdowaniu się poza zasięgiem sieci komórkowych. Użytkownik otrzymuje również komunikaty głosowe. Regulacja głośności odbywa się poprzez aplikację w telefonie rodzica. Dziecko samo nie ma możliwości zmiany ustawień urządzenia. Może natomiast samo je wyłączyć. Gdy nie chcemy aby dziecko wyłączało KizONa i było cały czas dostępne do kontaktu i lokalizacji, np. w trakcie zajęć lub pobytu w szkole musimy pamiętać, aby wyciszyć urządzenie. Komunikaty głosowe mogą zakłócać zajęcia i rozpraszać dziecko.

W przypadku podróżowania z KizONem należy pamiętać, że jest to jednak telefon komórkowy i urządzenie należy wyłączać w niektórych miejscach, jak np. w samolotach.

 

Aplikacja KizON na telefon rodzica

Aby móc korzystać z urządzenia musimy zainstalować aplikację KizON (bezpłatną) na telefonie z systemem Android 4.1 lub nowszym. Należy pamiętać, że rodzic, który jako pierwszy zarejestruje urządzenie w aplikacji staje się rodzicem „nadrzędnym”, który będzie miał priorytet w odbieraniu połączeń od dziecka oraz będzie miał dostępnych więcej opcji konfiguracyjnych. Dopiero gdy rodzic nadrzędny włączy funkcję odrzucania połączeń od dziecka, to rozmowy będą przekierowywane na numer drugiego zarejestrowanego rodzica.

KizON, LG, opaska inteligentna, lokalizator dzieci

W aplikacji rodzic może konfigurować zdalnie urządzenie, np. zwiększać/zmniejszać głośność oraz włączać/wyłączać dzwonek lub całkowicie wyłączyć KizONa. Ustawi tutaj także numery telefonów gości (max. 4 osoby), którzy mogą nawiązywać połączenie z opaską dziecka, np. dziadków. Urządzenie połączy się tak jak tradycyjny telefon komórkowy z numerami komórkowymi oraz stacjonarnych pod warunkiem że podamy również numer kierunkowy.

KizON, LG, opaska inteligentna, lokalizator dzieci

Dane techniczne

KizON wyposażony jest w akumulator litowo-jonowo-polimerowy o pojemności 400 mAh, który pozwala na korzystanie z urządzenia przez ok. 1 dzień (do 36 godzin). Przy intensywnym używaniu okres ten na pewno się skróci, więc moim zdaniem przydałaby się bardziej pojemna bateria. Do urządzenia dołączona jest ładowarka sieciowa z gniazdem USB oraz kabel USB-microUSB. Czas ładowania baterii to ok. 3 godziny.

KizON posiada opcję powiadamiania rodziców o niskim poziomie naładowania baterii (poniżej poziomu 20%). Można to również sprawdzić na urządzeniu – otrzymujemy wtedy komunikat głosowy.

Do obsługi urządzenia wymagane jest posiadanej aktywnej karty telefonicznej microSIM bez włączonego kodu PIN. Należy zwrócić uwagę, że urządzenie może wykorzystywać pakiety danych komórkowych, więc lepiej aby karta SIM posiadała dołączony przez operatora pakiet danych. Warto również posiadać ofertę od sieci komórkowej na pakiet SMS, gdyż właśnie w ten sposób urządzenie komunikuje się z telefonem rodzica.

Aplikacja mobilna na telefon rodzica pozwala na zarejestrowanie maksymalnie 5 urządzeń KizON. Więc przy pomocy aplikacji możemy kontaktować się i lokalizować w obrębie naprawdę dużych rodzin.

Opaska KizON jest dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych: niebieskiej i czerwonej.

KizON, LG, opaska inteligentna, lokalizator dzieci

Cena rynkowa to ok. 300 zł. Urządzenie dostępne jest także w sieciach komórkowych T-Mobile i Play w ofercie z abonamentem telefonicznym i pakietem danych.

 

Sprawdź również:

Możesz również polubić…