4 maja tego roku ukazała się kolejna aplikacja zawierająca jedną z klasycznych wierszowanych bajek „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry. Publikacja ukazała się w serii 'Bajki Polskie’ wydawanej przez PGS Software. Seria jest systematycznie powiększana i obecnie zawiera już 20 książeczek.

Jak inne bajki z tej serii „Paweł i Gaweł” jest bardzo ładnie ilustrowany. Interfejs jest intuicyjny, łatwy w obsłudze i nie sprawi problemu nawet mniejszym dzieciom. W menu początkowym mamy do wyboru 3 opcje: wersję do słuchania, wersję do czytania oraz dodatek do książeczki, czyli puzzle. Ikonki są bardzo łatwe do rozpoznania i dzieci nie umiejące czytać bez problemu poradzą sobie samodzielnie z nawigacją.

Wersja z lektorem jest bardzo przyjemna w odbiorze. Lektorka ma miły i ciepły głos, i z przyjemnością słucha się tej bajki w jej wykonaniu. Strony książeczki przewijają się automatycznie w trakcie czytania bajki przez lektorkę. W wersji do samodzielnego czytania kartki przewracamy ręcznie. Sami decydujemy o czasie czytania wybranej strony. Wydawca zadbał także o realistyczny dźwięk przekręcanej kartki oraz jej fajną animację. Kartki można samemu przewijać do przodu i do tyłu, więc dziecko samo decyduje, czy chce słuchać od początku do końca czy wybiórczo.

W każdej chwili korzystania z aplikacji jest możliwość przejścia do menu (ikonka w prawym dolnym rogu ekranu) zawierającego: opcję powrotu do okładki aplikacji, ułożenia puzzli z danej strony książeczki, odsłuchania wybranej strony w wersji z lektorem (w trybie samodzielnego czytania) lub zatrzymania głosu lektora (w trybie słuchania). Jest to duża zaleta tej aplikacji. Możemy przerwać działanie aplikacji i wybrać inną aktywność bez konieczności wysłuchania bajki do końca.

Bardzo ciekawym dodatkiem do elektronicznej książeczki są już wspomniane wcześniej puzzle. Każda ilustracja z książeczki stanowi tło do ułożenia. Do wyboru mamy 3 poziomy trudności: małe (20 elementów), średnie (12 elementów) i duże (4 elementy). Dziecko w każdym wieku znajdzie coś dla siebie. Przy układaniu puzzli trzeba trochę pogłówkować, tak jak przy tradycyjnej – pudełkowej ich wersji. Do wyboru mamy wersję bez podpowiedzi, wtedy nie widzimy obrazka jaki mamy ułożyć – widzimy tylko „drewniany” podkład. Obrazek należy zapamiętać przy wybieraniu go oraz zanim puzzle „rozsypią się” na stole. W każdej chwili można sobie włączyć podpowiedź (ikonka żarówki) – wtedy tło z obrazkiem delikatnie się podświetli. Nie ma natomiast podpowiedzi o rozmieszczeniu kształtów poszczególnych elementów na planszy. I to jest bardzo dobre, bo jest to „gra” wymagająca myślenia, a nie tylko bezmyślnego przekładania elementów na planszy. Nauka przez zabawę.

_________________________________________________________________________PROMOCJA!!! Wydawca przygotował promocję dla użytkowników – aplikację „Paweł i Gaweł” można pobrać za darmo w iTunes do 18 maja 2012 r. Zapraszam do skorzystania z takiej okazji. Naprawdę warto.
_________________________________________________________________________

Dodatkową zaletą serii Bajki Polskie jest to, że w aplikację wbudowana jest elektroniczna biblioteczka, w której przechowywane są wszystkie zakupione przez nas pozycje tego wydawcy. W ramach uruchomienia jednej aplikacji możemy przełączać się między innymi tytułami, bez konieczności wracania do pulpitu urządzenia i szukania ikonek z bajkami. Zaoszczędza to nasz czas oraz nie zachęca dzieci do klikania w ikonki z innymi programami.

Wydawca: PGS Software
Ilustracje: Elżbieta Jarząbek
Lektor: Edyta Skarżyńska
Objętość: 6 str.
Aplikacja w iTunes kosztuje 0,79 euro.
Wielkość pliku: 52,4 MB
Wymagania: iPhone, iPod Touch, iPad. System iOS 4.0 lub późniejszy.

Więcej recenzji aplikacji mobilnych dla dzieci i rodziców znajdziecie pod adresem www.appseek.pl

Sprawdź również: