Rybka i słońce

Bardzo dużo czytam z moją córką. Właściwie to wciąż ja czytam a ona słucha, ale obydwie lubimy te chwile spędzone razem. Czytamy dużo, książek wypożyczanych w bibliotekach, kupionych w księgarniach lub otrzymanych w prezencie. Moja córka, która nie umie jeszcze czytać, zdecydowanie woli książki z ilustracjami, zdjęciami i innymi formami obrazowania treści czytanej książki. Zauważyłam również, że bardziej podobają jej się ilustracje rysowane lub malowane przez człowieka, a nie masowe komputerowo obrobione obrazki.

Jedną z takich ładnie przygotowanych plastycznie pozycji książkowych jest książeczka o tytule „Rybka i morze”. Jest to mała, poręczna książeczka, bardzo ładnie wydana, oprawiona w twardą okładkę.

Nie jest to typowa książeczka dla dzieci, kolorowa, jasna, czysta, pełna wesołych obrazków i równie wesołej fabuły. Tutaj znajdziemy ciemną kolorystykę, czerń, granat, czerwień, ale również dużo słonecznego blasku. Kolorystyka obrazów – gdyż tekst jest ilustrowany pięknymi obrazami – w pełni oddaje emocje i uczucia tytułowej rybki. Dzięki temu czytając i oglądając tę książeczkę jesteśmy w stanie w pełni wczuć się w nastrój opowiadania. Jest to świetna okazja dla dzieci, aby chłonęły czytaną treść różnymi zmysłami. Czcionka użyta w tekście – imitująca odręczne pismo, sprawia, że czytany tekst jest jeszcze bardziej nastrojowy.

„Rybka i słońce” opowiada o rybce, która żyje w ciemnej głębinie morskiej. Żyje tam od urodzenia i nie zna innego miejsca do życia. Czuje jednak, że czegoś jej brakuje, że nie jest szczęśliwa, ale sama nie wie dlaczego. Czuje się bardzo samotna. Pewnego dnia do głębiny dociera promień słońca i rybka doświadcza nowych doznań: światła, ciepła, towarzystwa, radości i nadziei. To odmienia jej życie. Postanawia je zmienić i wyruszyć w podróż w poszukiwanie słońca i ciepła. Czy jej się uda? Tego właśnie nie wiemy. Historia jest niedopowiedziana i pozwala czytelnikowi rozwinąć możliwości własnej wyobraźni i dopowiedzenia sobie dalszego ciągu opowieści.

Świetna propozycja na czytanie razem z dzieckiem, rozmowę o uczuciach, o życiu, o lubieniu lub nie miejsca gdzie żyjemy, czy warto to zmieniać i szukać szczęścia gdzie indziej. Forma graficzna książki, bardzo malarska, zaprasza do namalowania przez dzieci dalszego ciągu tej opowieści.

Wydawnictwo: Officyna
Autor: Przemysław Wechterowicz
Ilustracje: Barbara Konczarek
ISBN: 978-83-62409-12-9
Rok wydania: 2011
Objętość: 36 str.
Format: 153×153 mm
Oprawa: twarda
Cena: 20 zł

Sprawdź również:

Możesz również polubić…