Zabawki militarne: czy to dobry pomysł na prezent?

Czołgi, karabiny i łuki w roli dziecięcych zabawek u wielu rodziców wywołują mieszane uczucia. Odpowiednia opieka i ustalenie zasad może jednak sprawić, że zabawki militarne będą świetnym prezentem kształtującym charakter i pasję młodego człowieka.

zabawki militarne

Dziadkowie mieli cynowe żołnierzyki, ojcowie łuki strugane z patyka i harcerskie finki. Współczesne dzieciaki mogą zaś bawić się bezpiecznymi i atestowanymi pistoletami czy karabinami. Czy jednak jest to rozsądny pomysł? Owszem, o ile rodzice nie pozostawią młodych samym sobie, bez ustalenia odpowiednich zasad, i nie nakreślą szerszej perspektywy.

Zachęta do sportu

Choć broń, szczególnie palna kojarzy się z zabijaniem i wojną, kupując dziecku zabawkową replikę warto pamiętać, że strzelectwo i łucznictwo to także dyscypliny sportowe. Pozwalają od najmłodszych lat rozwijać konkretne zdolności takie jak refleks, koordynacja ruchowa, cierpliwość, spostrzegawczość, ale i hart ducha. Ćwicząc strzelanie do celu dzieci mogą też uczyć się w prosty sposób zasad fizyki, a także panować nad własnym ciałem.

Ćwiczenia z myślenia i moralności

Zabawy wykorzystujące repliki broni mogą być doskonałą okazją do nauczania o tym, co jest dobre, a co złe, radzenia sobie z odpowiedzialnością i ponoszeniem konsekwencji. Jeśli w pierwszych spotkaniach z takimi zabawkami młodym pasjonatom towarzyszą mądrzy opiekunowie, będą mogli pokazać, że np. w trakcie zabaw w policjantów i złodziei, ludzi, którzy popełnili złe uczynki spotyka kara. Bardziej zaawansowane gry taktyczne z użyciem zabawkowych pistoletów, czy łuków pozwalają uczyć się logicznego myślenia, przewidywania i strategii planowania.

Rozwój hobby

Potężną gałąź zabawek militarnych stanowią modele do składania i malowania. Jedne robi się z papieru, inne z plastiku, pojawiają się także samoloty bojowe lub czołgi sterowane smartfonem konstruowane z klocków. Takie zabawki poprawiają sprawność manualną, mogą też stać się świetnym hobby na lata.

Same zabawy terenowe z replikami karabinów także są świetnym fundamentem do stworzenia w przyszłości drużyn sportowych biorących udział w zawodach lekkoatletycznych, lub ćwiczeniach AirSoftowych. Dzięki sukcesom odnoszonym na tym polu młodzi ludzie budują poczucie własnej wartości.

Zabawki militarne mogą motywować młodzież do odkrywania historii, oraz kolekcjonowania przedmiotów związanych z przeszłością, już nie tylko wojskową.

Podobnie jak wiele innych prezentów, także zabawki militarne mogą być rozwojowe – pod jednym warunkiem – to dorośli muszą wprowadzić dzieci w ten świat i pokazać im różne możliwości. Tylko zaangażowanie rozsądnych opiekunów rozbudzi w dziecku ciekawość i ukształtuje jego charakter.

artykuł powstał we współpracy z serwisem nokautdziecko.pl

Sprawdź również:

Możesz również polubić…