Hanoi_1Wieża Hanoi to dosyć popularna zabawka logiczna, ale nie każdy wie, że tak właśnie ona się nazywa. Z reguły nazywamy ją wieżą i dajemy dziecku do układania w dowolny sposób, ciesząc się jak ułoży krążki po kolei, zgodnie z ich wielkością.

Prawidłowa zasada zabawy wieżą Hanoi polega na przełożeniu całej wieży z pierwszego słupka na słupek trzeci, przy pomocy słupka drugiego. Krążki wieży na początku i na końcu powinny być ułożone od największego do najmniejszego. Przekładamy tylko po jednym krążku w każdym ruchu, pamiętając, że można położyć tylko mniejszy krążek na większy, a nigdy odwrotnie. I to wszystko należy wykonać w jak najmniejszej ilości ruchów. Niby proste, ale nie do końca takie jest. Na dodatek zabawa wymaga dużo cierpliwości, której dzieciom najczęściej brakuje.
Hanoi_5
Hanoi_8

Opisywana przeze mnie zabawka to produkt firmy Pilch, polskiego producenta zabawek drewnianych. Wszystkie elementy konstrukcji są bardzo ładnie i starannie wykonane. Nie ma ostro zakończonych krawędzi ani miejsc z drzazgami. Zabawka jest jednobarwna, w kolorze drewna. Jest to obecnie bardzo popularny trend na rynku, popularyzujący zabawki naturalne, ekologiczne. Dla osób które wolą bardziej kolorowe zabawki pozostaje własnoręczne ozdobienie wieży, poprzez naklejenie naklejek lub pomalowanie krążków farbami (zapewne wcześniej należałoby je zmatowić, np. papierem ściernym, gdyż powierzchnia drewna wygląda jakby była polakierowana bezbarwnym lakierem)

W zestawie otrzymujemy podstawkę o wymiarach 30 × 9,5 cm, 6 krążków o średnicy od 3 do 9 cm oraz 3 słupki o wysokości 7 cm. Po wyjęciu z pudełka, przed rozpoczęciem zabawy,  konstrukcję należy złożyć, czyli słupki umieścić w dziurach na podstawce oraz ułożyć wieżę na pierwszym słupku. Wieżę należy ustawić od krążka największego do najmniejszego.
Hanoi_2
Hanoi_3 Hanoi_4
Hanoi_6

Możliwość montażu i demontażu konstrukcji sprawia, że zabawkę możemy wielokrotnie wkładać do opakowania i zabierać ze sobą gdzie chcemy. Całość zapakowana jest w solidne kartonowe pudełko, które jednak ma jeden mankament, a mianowicie okienko, przez które niestety małe krążki i słupki mogą wypadać. Lepsze byłoby pełne pudełko lub okienko zaklejone folią. Wtedy można by przewozić ze sobą zabawkę bez obawy pogubienia jej elementów.

Zabawka jest zalecana dla dzieci w wieku od 4 lat. I pewnie te maluchy na początku będą bawić się zabawką na zasadzie ustawiania wieży (dwóch lub trzech) na poszczególnych słupkach. I zapewne zabawa ta zapewni im wiele godzin rozrywki, do której będą wracać. Im starsze dziecko tym łatwiej zrozumie prawidłowe zasady te zabawy. I to jest fajne w tej zabawce, że może cieszyć dzieci w różnym wieku i służyć nam przez kilka lat, a rodzice też nie raz będą próbowali sami ułożyć wieżę. Jak wcześniej wspominałam zabawa wymaga cierpliwości, wytrwałości, spostrzegawczości i sprzyja skupianiu się i wyciszaniu. Testująca 6-latka świetnie sobie z nią radzi i sprawia jej to dużą frajdę.

Pod opieką rodziców zabawkę polecam także dla młodszych dzieci, które także lubią ustawiać wieże. Żeby zabawka była bardziej bezpieczna dla maluchów, możemy na początek zaproponować dziecku ustawianie wieży poprzez ustawianie krążków jeden na drugim, bez pomocy słupków, które mogą okazać się niebezpieczne dla małych dzieci – jako elementy cienkie i wystające. Zabawka na pewno wytrzyma wielokrotne rzucanie krążkami czy nawet próby gryzienia ich. Krążki zbudowane są z kilku warstw drewnianej sklejki i są bardzo sztywne i solidne.

Jedyny mankament drewnianych zabawek jeżeli chodzi o zabawę nimi przez mniejsze dzieci to konieczność unikania kontaktu z wodą. Nie można więc ich moczyć i nie posłużą  do wodnych zabaw. Ale w końcu do tego mamy zabawki do kąpieli.

Producent: Z.P.H. Pilch
Kraj produkcji: Polska
Cena: ok. 44 zł

Sprawdź również: