Puzzlowanki malowanki

Dostaliśmy ostatnio do przetestowania całkiem nowy i ciekawy produkt dla dzieci w wieku 3-6 lat, a mianowicie Puzzlowanki-Malowanki wydane przez Sierra Madre (www.sierramadre.pl). Fajne, kolorowe pudełeczko, przyciągające wzrok i wyróżniające się prostą i oryginalną grafiką, zaintrygowało dzieci i dało wiele godzin miłej zabawy, do której chętnie wracają.

Puzzlowanki Malowanki

Ale po kolei. Pudełko-opakowanie to bardzo ważny aspekt wielu zabawek dla dzieci, a zwłaszcza tych większego formatu lub zawierający wiele elementów. Pozwala je przechowywać, przenosić, transportować, chronić przed zniszczeniem, a także przyciąga wzrok na półce i przypomina o istnieniu danej zabawki. W obecnych czasach, gdy dzieci mają pod dostatkiem różnych gadżetów i zabawek, łatwo im zapomnieć jakie skarby zalegają na regale. Dlatego pudełko powinno być solidne, trwałe i wyróżniające się od innych. Opakowanie puzzlowanek spełnia te kryteria. Posiada otwierane wieczko, a nie nakładaną pokrywkę, więc młodsze dzieci nie będą miały problemu z otwieraniem i nie uszkodzą go. Gruby, polakierowany karton jest odporny na zabrudzenie, a właściwie jest idealny do zmywania i nie tak łatwo go porwać i zgnieść.

W pudełku znajdziemy 2 białe plansze – ramki do układania puzzli. Dla młodszych dzieci  przeznaczona jest większa plansza o wymiarach ok. 23 x 32 cm, zawierająca 12 bardzo dużych elementów, dla starszych bardziej zaawansowanych puzzlomaniaków mamy planszę małą o wymiarach 17 x 24 cm, z 24 elementami. Puzzle wykonane są z grubego, sztywnego kartonu i nie wyginają się przy wyjmowaniu z ramki. Elementy ładnie i dokładnie do siebie pasują. Jest to zarówno plus jak i minus. Ścisłe puzzle układane w ramce tworzą zwarty obrazek, który tak łatwo się nie rozsypuje,więc jest to dobra zabawka np. w czasie podróży samochodem – puzzle można układać „na kolanie”. Niestety próba wyjęcia pojedynczego elementu może sprawiać problemy, a w najgorszym przypadku uszkodzić krawędzie puzzli i odklejenie folii, dzięki której mają one powierzchnię zmywalną. Dlatego zalecam wyjmowanie elementów z ramki poprzez odwrócenie jej do góry dnem i wysypanie zawartości na stół. Ten sposób zwiększy trwałość zabawki.

Puzzlowanki Malowanki

Do zestawu dołączone są 4 grube świecowe kredki marki Crayola i to dzięki nim możemy tworzyć razem z dziećmi nasze własne obrazki do układania. Dołączona ściereczka, pozwala zmazywać wielokrotnie nasze dzieło i zaczynać od początku, poprawiać, uzupełniać, i rysować co tylko przyjdzie nam do głowy. Taka koncepcja puzzli pobudza wyobraźnię i kreatywność dzieci, zachęca je do tworzenia własnych wzorów i do pogłówkowania, żeby te obrazy potem od nowa ułożyć. Ale najpierw trzeba zapamiętać jaki obrazek stworzyliśmy, bo nie ma podpowiedzi na pudełku. Jedyna podpowiedzią są kształty puzzli które zaznaczone są na dnie ramki.

Taka forma układanki pozwala również na zachęcenie dzieci do układania puzzli, poprzez dostosowanie poziomu ich trudności do umiejętności logicznych i percepcyjnych dzieci. Na początek maluchom można narysować linie proste, które należy dopasować kolorystycznie, a potem zwiększać trudność obrazków i dać dziecku pole do popisu w wymyślaniu własnych wzorów i obrazów.

źródło: http://www.sierramadre.pl

Gdy załączone do zestawu kredki „skończą się”, wypiszą, to możemy używać innych świecowych kredek.

Jeżeli chodzi o zmazywanie obrazków, to należy to robić zwilżoną (a nie mokrą) ściereczką, najlepiej z dodatkiem mydła, pamiętając, że jest to jednak produkty wykonany z papieru, więc może nasiąknąć i zniszczyć się. Zmywanie na sucho nie przyniesie efektów. Obrazki zalecam usuwać po zakończeniu zabawy, bo po dłuższym czasie malowidła mogą być trudne w usunięciu. Samo usuwanie kredek z puzzli nie jest łatwe i ślady po obrazkach mogą pozostać, ale zabawa jest tak czy inaczej bardzo fajna, a pozostałości po poprzednich rysunkach tworzą bardzo ciekawe tło dla nowych prac.

Podsumowując, fajny i oryginalny pomysł, dzieciom i rodzicom napewno się spodoba. Jednak aby długo nam służył, musimy sprawować nad nim pieczę i pilnować, aby był właściwie użytkowany i „konserwowany”.

 

Producent/wydawca: Sierra Madre
Cena sugerowana: 29,90 zł

Puzzlowanki Malowanki można nabyć np. w sklepie BabyMama www.babymama.pl

Sprawdź również:

Możesz również polubić…