Kulolabirynt, kulodrom, zjeżdżalnia szklanych kul, to różne nazwy na zabawkę, którą zainteresują się zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Zabawa jest wciągająca, długotrwała i pełna emocji. A polega na wymyśleniu i zbudowaniu toru dla szklanych kulek, a następnie obserwowaniu ich ruchu po torze. Wśród elementów, które możemy wykorzystać do budowy znajdują się: spirale, tunele, łączniki, elementy proste i zakręcone, przezroczyste i zabudowane, mechaniczne i inne.

Zestawy te przeznaczone są dla dzieci od 3 roku życia wzwyż, w zależności od zestawu, który wybierzemy. Różnią się one znacznie stopniem skomplikowania i trudności budowy.

To jest naprawdę wciągająca zabawa, wyzwalająca dużo radości i uciechy. Zabawki tego typu pozwalają na zbudowane wzorcowego zestawu lub wymyślanie własnych konstrukcji. Dzieci próbując własnych sił w zaprojektowaniu toru muszą się zastanowić i sprawdzić w praktyce, czy dane rozwiązanie spełni swoje zadanie czy nie. Mogą obserwować zachowanie się kulek i zmianę ich prędkości na torach o różnym stopniu nachylenia. Jeszcze jedna zaleta tego typu zabaw jest taka, że pierwszy podstawowy zestaw możemy rozbudowywać wraz z wiekiem dziecka i dzięki temu zabawa może cieszyć przez kilka lat. Minusem jest to, że konstrukcja zajmuje sporo miejsca.

Do wyboru mamy kulodromy wykonane z drewna (np. firmy Haba) oraz plastikowe (np. Quercetti). Obydwaj producenci proponują gotowe zestawy oraz elementy dodatkowe powiększające możliwości konstrukcyjne. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz zasobności portfela. Duży jest także wybór kulek, które można puszczać po torach. Ciekawe są ich fluorescencyjne wersje, które widać w ciemności.

 

 

Sprawdź również: