Piaskowe obrazki

Mam dla was kolejną propozycję na plastyczną i kreatywną zabawkę, a mianowicie piaskowe obrazki. Obrazy wykonane tą techniką można wykorzystać do ozdoby pokoju dziecięcego. Własnoręcznie wykonane dekoracje zawsze bardziej cieszą oko, a dzieci są dumne, że same je wykonały. Obrazki mogą być także ciekawym prezentem-laurką dla dziadków.

W zestawach oferowanych przez kilka firm w Polsce dostajemy arkusze w formacie A4 lub A5 z obrazkami do pokolorowania oraz kilka paczuszek z kolorowym piaskiem. Zabawa polega na odklejaniu poszczególnych części obrazka, tak, aby odkryć powierzchnię pokrytą klejem. Następnie powierzchnię tę posypujemy piaskiem wybranego koloru. Nadmiar piasku dociskamy do arkusza i strząsamy. Następnie odklejamy kolejny fragment obrazka i kolorujemy dalej. Poszczególne kolory piasku można ze sobą łączyć, a na wykonanym już obrazku można wydrapywać dodatkowe zdobienia lub napisy.

Obrazki są tak przygotowane, że oddzielnie możemy pokolorować kontury postaci i oddzielnie każdy element otoczony tym konturem. Dzięki temu może powstać naprawdę kolorowy i nietypowy obrazek, a dziecko ma duże pole do popisu w zakresie wykorzystania kolorów.

Dzięki takiej zabawie dzieci mają okazję eksperymentowania w użyciu kolorów. Zwiększają także swoje umiejętności manualne, gdyż do odkrywania poszczególnych części obrazka trzeba wykazać się precyzją ruchów i umiejętnie podważyć wykałaczką lub szpileczką papier, aby odkleić warstwę ochronną.

Wadą takiej zabawy jest to, że piasek może rozsypać się dosłownie wszędzie. Dlatego polecam paczuszki z piaskiem przesypać do dużych misek i nad nimi wykonywać całą operację. Można też piasek przesypać do małych pojemniczków z dziurkami w pokrywce, np. niepotrzebnych solniczek lub pojemniczków po brokacie. Dzięki temu posypywanie piaskiem będzie się odbywać pod większą kontrolą. Zabawa z piaskiem może wymagać jedynie odkurzania, ale dziecko i jego ubranie pozostaje czyste. Więc jest to też duża zaleta tej zabawy.

Producenci polecają tę zabawę dla dzieci powyżej 5 roku życia, ale z pomocą i pod kontrolą rodziców młodsze maluchy też sobie poradzą i będą miały dużą frajdę.

Wielu polskich producentów oferuje piaskowe obrazki. Wśród motywów do kolorowania są różnego rodzaju zwierzęta, krajobrazy, postaci, a także obrazki na licencji np. Disneya.

Cena: od 10 zł za zestaw zawierający 1 obrazek do kolorowania piaskiem.

Piasek, który nam zostanie po zakończeniu kolorowania obrazka z zakupionego zestawu możemy użyć do zrobienia własnego obrazka. Wystarczy na sztywnej kartce papieru narysować jakiś rysunek i poszczególne jego części smarować klejem, a następnie posypywać piaskiem (w ten sam sposób jak robimy to z brokatem). Jest to dobry sposób na nietypowe ozdabianie własnych prac plastycznych.

Sprawdź również:

Możesz również polubić…