Wyszywanie to zwykle zajęcie dla dziewczyn, ale zabawki typu przeplatanki-wyszywanki bez użycia igły lubią także chłopcy. Celem tej zabawy jest przeplatanie sznureczka przez dziurki, według wzoru lub zgodnie z tym co dziecko sobie wymyśli. Czynność ta pomaga rozwijać zdolności manualne, bo trzeba precyzyjnie wycelować sznureczkiem w wybraną dziurkę. Jednocześnie uczy cierpliwości i skupienia na zadaniu, bo nie ma możliwości błyskawicznego wykonania zadania. W zależności od producenta – przeplata się tylko sznureczek, albo sznureczek „nawleczony” na plastikową dużą „igłę”.

„Sznurki i dziurki” od Granny zawierają 4 małe kartoniki z nadrukowanymi obrazkami, których obrys jest podziurkowany. Dziecko musi przeplatać kolorowe sznureczki przez dziurki. Zaletą tej gry jest niewielki rozmiar, dzięki czemu można zabrać ją ze sobą, np. do samochodu, sklepu czy do lekarza, oraz niska cena (ok. 10-15 zł). Wadą jest niski poziom trudności i kreatywności oraz kiepskie wykonanie (karton), przez co jest mniej trwałą zabawką. W tym przypadku dziecko ma małą możliwość wymyślania własnych wzorów, bo na planszy jest nadrukowany gotowy obrazek.

Lepiej wykonaną zabawką, ale niestety dużo droższą (ok. 50 zł), i o większych gabarytach, jest Quercetti Filo. Filo zawiera plastikową skrzyneczkę z otworkami, przez które dziecko przeplata sznureczki przy pomocy zatyczki. Dziurki w tym przypadku mają funkcję samozatrzaskiwania, dzięki czemu nie przesuwają się w miarę dalszej pracy. W zależności od zestawu dziecko wymyśla własne obrazki lub korzysta z gotowego nadrukowanego wzoru (podobnie jak w produkcie Granny). Największe możliwości kreatywne ma zestaw podstawowy Filo. Pozwala on dziecku tworzyć własne obrazki, na pustej tablicy z dziurkami, dzięki czemu rozwija kreatywność. Dzieci mniej chętne do samodzielnego tworzenia, mogą ćwiczyć rączki, próbując wykonać gotowe wzory zawarte w albumie.

Firma Quercetti proponuje też inny zestawy, np. Filo Shapes, Lacing Letters and Numbers, Lacing Stensils, w którym sznurek przeplata się przez dziurki umieszczone na różnych szablonach: literkach, cyferkach i kształtach, np. motylkach. Te wersje zabawki oprócz rozwijania zdolności manualnych, pozwalają na rozszerzenie zabawy o naukę kolorów (wszystkie elementy są kolorowe, dzięki czemu można utrwalać z dzieckiem nazwy kolorów), naukę literek i cyrefek. Z tych elementów można „wiązać” słowa, tworzyć naszyjniki i inne zabawki.

Filo Kubuś Puchatek lub Filo Księżniczki, posiada 4 nadrukowane plansze z dziurkami, podobnie jak w zabawce Granny. Tak jak i podstawowa wersja – Quercetti Filo – zestawy te są łatwe do utrzymania w czystości: wszystkie elementy są plastikowe, więc można je umyć w wodzie, a sznureczki uprać w pralce.


 

 

 

 

 

 

 

Dla kogo?
Zabawki tego typu dedykowane są dla dzieci powyżej 3-4 roku życia, gdyż wymagają one skupienia, cierpliwości i chęci w dążeniu do celu, a także pewnej sprawności manualnej. Młodsze dzieci mogą się szybko zniechęcać, nudzić i denerwować przy braku sukcesu w działaniu.

Sznurki mogą także posłużyć dziecku jako „manekin” do nauki wiązania sznurowadeł.

Sprawdź również: