Bazując na własnym doświadczeniu, polecam zaproponowanie dzieciom dokarmiania ptaków w zimie. Jest to świetna okazja do obserwowania zwierząt, a także do poszerzenia wiedzy na ich temat. Tylko trzeba to robić z głową, tak, aby ptakom nie zaszkodzić.

Kiedy dokarmiać? Ptaki można dokarmiać od późnej jesieni do początków wiosny, a w szczególności w czasie dużych opadów śniegu i silnych mrozów. W ciepłych porach roku powinny one poradzić sobie same w poszukiwaniu pożywienia i świetnie to potrafią. Gdy dokarmiamy je przez cały rok, ptaki się rozleniwiają, uzależniają od tego typu zdobywania pożywienia i przestają same szukać pokarmu w środowisku naturalnym. Należy również pamiętać, że gdy zaczniemy dokarmianie, to nie można go przerywać – zwłaszcza w czasie mrozów i dużych opadów śniegu, gdyż przyzwyczajone do dostaw pożywienia ptaki mogłyby umrzeć z głodu. Więc należy traktować to jako obowiązek, prawie jak posiadanie własnego zwierzęcia, o które trzeba dbać i regularnie karmić.

Karmnik. Druga ważna sprawa to miejsce, w którym chcemy powiesić karmnik. Powinien być powieszony w zacisznym i osłoniętym przed wiatrem miejscu. Dobrą osłoną dla karmnika są rosnące w jego niedalekiej odległości krzewy lub niskie drzewa, w ich koronach małe ptaki mogą schować się przed większymi drapieżnikami, a także czekać na swoją kolej przy karmniku. Obszar wokół karmnika nie powinien być zarośnięty, aby nie stanowił kryjówki np. dla polującego na ptaki kota. Wybierając miejsce na karmnik należy pamiętać, że ptaki mocno zanieczyszczają otoczenie swoimi odchodami, więc jest bardzo prawdopodobne, że zabrudzą karmnik, ściany wokół niego oraz to co pod nim się znajduje. Trzeba o tym pamiętać wieszając karmnik na balkonie w budynku wielomieszkaniowym, bo sąsiad mieszkający piętro niżej mógłby mieć pretensje z powodu tych zabrudzeń. Karmnik można kupić drewniany, plastikowy, szklany, metalowy. Można go też samemu skonstruować z deseczek, grubszych gałązek drzew lub zrobić np. z dużej plastikowej butelki.

Ważną sprawą jest także konstrukcja karmnika. Powinien być łatwy w czyszczeniu, aby ptaki razem z pokarmem nie żywiły się resztkami własnych odchodów. Dobrze by było, aby miał daszek, który chroni przed wywiewaniem i moczeniem pokarmu. Karmnik nie może być zbyt mały, żeby nie okazał się dla ptaków pułapką, z której ciężko im będzie wyfrunąć w razie zagrożenia. Jednocześnie nie może być też zbyt duży, aby ciekawskie koty nie oczekiwały w nim na skrzydlatych gości. Raz na jakiś czas warto karmnik dokładnie oczyścić, aby wraz z zanieczyszczeniami nie narażać ptaków na choroby lub pasożyty. Jedzenie w karmniku należy regularnie wymieniać.

Czym dokarmiać? Najbardziej istotny element dokarmiania ptaków to wybór odpowiedniego pożywienia. Zajęcie to ma sprawiać nam i dzieciom przyjemność, ale nie może szkodzić ptakom, a przede wszystkim ich zdrowiu. Na pewno nie można oferować w karmniku spleśniałego chleba, ciast, czy innych zepsutych resztek żywności. Obecnie w sprzedaży, zarówno w sklepach ogrodniczych, jak i wielobranżowych, można kupić gotowe mieszanki dla ptaków. Jest to najłatwiejszy i najbardziej bezpieczny sposób żywienia ptaków. Można również samemu te mieszanki komponować, dopasowując ich skład do gości odwiedzających karmnik. Oprócz przysmaków warto podawać też ptakom czystą, niezamarzniętą w zimie wodę.

A oto przysmaki, które możemy zaoferować ptakom zimującym w Polsce:
– surowa słonina bez przypraw (nie może wisieć dłużej niż 3-4 tygodnie i należy ją zdejmować przy dodatnich temperaturach, gdyż szybko jełczeje),
– nasiona słonecznika (łuskane i w łupinach),
– konopie,
– rozdrobnione nasiona dyni i ogórka,
– proso,
– drobne i grube kasze,
– pszenica,
– czerstwe pokrojone w kawałki białe pieczywo (sporadycznie),
– kawałki jabłka i gruszki (ogryzki),
– owoce czarnego bzu i ligustru,
– jarzębina,
– mrożone porzeczki, jagody, aronia,
– owies,
– siemie lniane,
– płatki ryżowe i owsiane,
– pestki owoców,
– rozdrobnione nasiona dyni
– przepołowione kokosy,
– orzechy: laskowe, migdały, włoskie, ziemne.

Dodatkowo mając własny ogród i planując do niego rośliny, warto pomyśleć o takich, które zwabią ptaki jako naturalny karmnik. Należą do nich: berberys, cis, dereń, jałowiec, ligustr, czarny bez, kalina, jarzębina, leszczyna, głóg, buk, drzewa iglaste, winobluszcz, winorośl oraz dzikie róże.

Obserwując ptaki w karmniku warto sięgnąć do internetu, atlasów ptaków lub encyklopedii i poczytać o nich dzieciom. Niech się dowiedzą jak je rozpoznawać, jakie są ich zwyczaje i gdzie można je spotkać.

Kolorowanki z karmnikami i sikorkami znajdziecie TUTAJ.

Sprawdź również: