Test gotowości szkolnej on-line – Bazgroszyt Gotowi do Szkoły

gotowidoszkoly_logoLubiany przeze mnie i znany już przez duże grono osób, także naszych czytelników, Bazgroszyt.pl udostępnił ostatnio nową propozycję dla rodziców dzieci w wieku 5-6 lat, a mianowicie serwis http://www.bazgroszyt.pl/gotowidoszkoly.

_________________________________________________________________________

PROMOCJA WAKACYJNA – roczny abonament na Bazgroszyt.pl Gotowi do szkoły można kupić w wakacyjnej cenie 29 zł (normalna cena to 144 zł)
_________________________________________________________________________

Dostęp do serwisu jest płatny w formie abonamentów. Do wyboru mamy jedną z czterech opcji:

gotowidoszkoly_7

W ramach abonamentu otrzymujemy dostęp do testu gotowości szkolnej, który możemy wykonywać wielokrotnie, a także dla kilkorga dzieci. Dodatkowo otrzymujemy ćwiczenia dodatkowe do wykonania na ekranie oraz dodatkowe do wydruku, doskonalące umiejętności dzieci oraz ćwiczenia grafomotoryczne do wydruku. W zależności od pakietu jaki wybierzemy, otrzymamy różne dodatkowe możliwości, jak comiesięczne zestawy ćwiczeń do wydruku, nowe testy i ćwiczenia on-line.

Test gotowości szkolnej został opracowany na podstawie obowiązującej podstawy programowej oraz na podstawie testów, które są przeprowadzane w grupach zerówkowych i przedszkolnych przed rekrutacją dzieci do szkół podstawowych. Przeprowadzenie takiego testu ma na celu sprawdzenie gotowości szkolnej dziecka w tzw. sferze intelektualnej, która jest jednym z wyznaczników ogólnej gotowości szkolnej dziecka. Pozostałe sfery, które są sprawdzane przez wychowawców w grupach przedszkolnych i psychologów to sfera: emocjonalna i społeczna.

Testy gotowości szkolnej sprawdzają takie umiejętności jak:
– porównywanie przedmiotów, szukanie różnic między nimi
– analiza i synteza wzrokowa, czyli np. wskazanie kształtów z których zbudowany jest rysunek
– dostrzeganie związków i prawidłowości, dopasowywanie podobnych przedmiotów, grupowanie przedmiotów
– matematyzowanie, przeliczanie przedmiotów, sprawdzanie liczebności dwóch zbiorów, proste ćwiczenia matematyczne
– rozumowanie z uwzględnieniem następstwa zdarzeń, ustalanie kolejności obrazków w historyjce
– orientacja w przestrzeni, rozróżnianie prawej i lewej strony, określanie kierunków, ustalanie położenia obiektów w przestrzeni
– grafomotoryka, rysowanie po śladzie, pisanie szlaczków, odwzorowywanie prostych rysunków.

Test został przygotowany w interaktywnej wersji on-line. Taka konstrukcja sprawia, że test i zadania w nim pokazywane są chętniej przez dzieci wykonywane niż te proponowane w książkach czy zeszytach z ćwiczeniami. Komputer działa na dzieci jak magnes i nie czują, że się uczą lub są sprawdzane, ale traktują to jako dobrą zabawę, a nawet jako kolejną grę komputerową. Natomiast rodzice korzystają, dowiadując się jaki poziom wiedzy dzieci reprezentują, i w jakich obszarach ta wiedza powinna zostać jeszcze poszerzana i uzupełniana.

W pełnym teście otrzymujemy 24 zadania do rozwiązania – po 4 z każdej sprawdzanej umiejętności (porównywanie przedmiotów, analiza i synteza wzrokowa, dostrzeganie prawidłowości, matematyzowanie, rozumienie z uwzględnieniem następstw, orientacja w przestrzeni). Zadania pokazywane są pojedynczo, więc dziecko może się skupić na jednej czynności jednocześnie. Lektor jednorazowo odczytuje treść polecenia, a gdy dziecko nie zapamięta treści zadania, to może je odsłuchać ponownie poprzez kliknięcie w ikonkę głośnika. Zadania są zróżnicowane, czasami trzeba coś zaznaczyć, przesunąć, ustawić w odpowiednim miejscu, itp. Nawet dzieci nie mające nacodzień do czynienia z komputerem bez problemu poradzą sobie z rozwiązywaniem zadań. Zadania są bardzo ładnie i atrakcyjnie przygotowane pod względem graficznym.

gotowidoszkoly_1
gotowidoszkoly_6

W czasie rozwiązywania zadań nie jesteśmy informowani czy udzielone odpowiedzi są poprawne. Na wynik trzeba czekać do zakończenia wszystkich zadań. Jest natomiast możliwość poprawiania zadań w czasie ich wykonywania. Dopóki nie naciśniemy w przycisk 'DALEJ’ to wynik zadania nie jest zaliczany. Dzięki temu dziecko ma czas do namysłu, zastanowienia się nad odpowiedzią i ewentualnym poprawieniem. Nie ma również możliwości pominięcia danego zadania. Dopiero gdy wykonamy na ekranie jakiś ruch, przesuniemy któryś z elementów, to pojawia się możliwość przejścia do następnego zadania, a to co zrobiliśmy na ekranie będzie zaliczane do jego wyniku.

Jeżeli chcemy usiąść z dzieckiem i na spokojnie poświęcić czas na wykonanie testu, to nie planujmy robienia tego na szybko. Odpowiedź na 24 pytania może zająć dziecku dużo czasu, a potem warto przeanalizować wynik testu i ew. wykonać kolejne ćwiczenia. Wynik przedstawiony jest w formie graficznej i pokazuje które umiejętności dziecko już opanowało i w jakim stopniu. Otrzymujemy również słowną interpretacje wyniku, wskazówki dotyczące ćwiczeń, które dziecko powinno wykonywać, aby poprawić umiejętności, w których wynik jest gorszy. Podoba mi się, że autorzy testu wspierają rodziców dając im wskazówki, jak pomóc dziecku w rozwiązywaniu zadań, jak je motywować, jak podpowiadać i naprowadzać na dobre odpowiedzi, a także w jaki sposób wytłumaczyć dziecku wynik tego tekstu.

Dodatkowo możemy pobrać raport z testu w pliku pdf, w którym dostajemy wyjaśnienie poszczególnych kompetencji, wynik testu naszego dziecka wraz z podsumowaniem oraz wskazówki, które kompetencje powinny być jeszcze ćwiczone i w jaki sposób.
gotowidoszkoly_2

Na podstawie wyniku testu, otrzymujemy propozycje ćwiczeń dodatkowych, które pomogą  dziecku w zapoznaniu się z tematami, z którymi ma jeszcze problem i z którymi sobie nie radzi.

gotowidoszkoly_3gotowidoszkoly_4

Ćwiczenia dodatkowe pogrupowane są tematycznie, w bardzo ładnej oprawie graficznej. Dziecko może samo wybrać, które tematy je interesują i wykonywać ćwiczenia samodzielnie. W każdej kategorii znajdziemy po 6 ćwiczeń. Nie jest to dużo, więc dziecko szybko się nie znudzi i chętnie będzie dalej wykonywać zadania, mając możliwość częstego zmieniania tematyki.

gotowidoszkoly_5

Dodatkową umiejętnością, którą dzieci mogą doskonalić dzięki dostępowi do tego serwisu są ćwiczenia grafomotoryczne, w formie arkuszy do wydruku (zapisane w formacie pdf). W tym dziale otrzymujemy zarówno ćwiczenia, jak i test do wykonania, wraz z wyjaśnieniem dla rodziców, jak powinni oceniać wyniki dziecka. Ćwiczenia polegają na łączeniu linii oraz odwzorowywaniu obrazów.

Polecam wypróbowanie tego testu. Bazgroszyt.pl udostępnia darmową, skróconą formę testu. Zanim wykupimy abonament możemy spróbować czy podoba nam się taka forma, a także sprawdzić czy naszemu dziecku rzeczywiście potrzebne są takie ćwiczenia.

 

Sprawdź również:

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Kasia pisze:

    Moje dziecko zdąży być bezrobotne wiec do szkoły pójdzie w swoim czasie, a nie wcześniej 🙂