Dzisiaj zaproponuję Wam wypróbowanie kolejnego rodzaju masy plastycznej dla dzieci. Tym razem jest to Coolinda – masa zbudowana z małych styropianowych kuleczek, połączonych ze sobą masą żelową. Masa ta jest bardzo łatwa w formowaniu, nawet mniejsze dzieci sobie z nią poradzą. Jej podobieństwo do plasteliny i modeliny jest takie, że można z niej budować przestrzenne formy. A różnica jest taka, że formy te wraz z upływem czasu twardnieją, bez potrzeby wypiekania ich w piekarniku, jak to jest w przypadku modeliny. Ta właściwość Coolindy powoduje, że można z niej wykonywać różnego rodzaju trwałe ozdoby, jak np. figurki, breloczki, a nawet elementy biżuterii czy ramki do zdjęć.

Dużą zaletą tej masy jest to, że nie brudzi rąk i nie przykleja się do nich, więc zabawa może być „czysta” i odbywać się w różnych okolicznościach, a nie tylko na bezpiecznym stole w domu.

Coolinda jak większość mas plastycznych występuje w różnych kolorach i kolory te można łączyć ze sobą. Dziecko w czasie zabawy może eksperymentować z kolorami i sprawi mu to dodatkową radość. Do wyboru mamy kolory podstawowe, neonowe oraz z brokatem.

O jednej właściwości tej masy warto powiedzieć. Gdy jest przechowywana w pudełku przez dłuższy czas, to warstwa żelowa bardzo często osadza się na dnie pudełka. Jest to normalne zjawisko i nie znaczy o utracie właściwości tej masy. A proces ten możemy wykorzystać. Gdy chcemy użyć masy jako np. materiału do kolorowania obrazków to należy Coolindę wyjąć z pudełka i dobrze wymieszać z warstwą żelową. Natomiast gdy wolimy bawić się w modelowanie to lepiej zebrać masę z powierzchni pudełka i zmieszać ją z bardzo małą ilością masy żelowej. Lepiej i szybciej lepi się figurki, gdy masa będzie sztywniejsza i mniej elastyczna, a efekt końcowy szybciej zastygnie.

Coolinda może służyć do ozdabiania innych materiałów, wyrobów plastycznych, gdyż łatwo przykleja się do takich powierzchni jak: karton, papier, drewno, metal oraz plastik. Dlatego można nią kolorować obrazki (w związku z jej zasychaniem, a przez to delikatnym kurczeniem się, warto wybrać sztywniejszy karton, gdyż zwykła cienka kartka będzie się zwijać i marszczyć).

W sprzedaży występują pojedyncze pudełka z masą w różnych kolorach i różnej wielkości oraz zestawy kilku kolorów. Przybliżona cena pojedynczego pudełeczka o masie 20 g wynosi 2,5 zł. Ceny zestawów uzależnione są od ilości kolorów oraz od wielkości pudełka.

Do wyboru mamy także zestawy tematyczne, dzięki którym możemy stworzyć wg instrukcji wybrany wzór, np. pszczółkę, bałwanka, kraba, konika morskiego, smoka, sowę lub pająka. Cena takiego zestawu zaczyna się od 10 zł.

W bardziej skomplikowanych wzorach możemy znaleźć wazonik do ozdobienia, szablony do breloczków, lusterko, dzwoneczki, szkatułki, ramkę na zdjęcia itp. Cena tych większych zestawów waha się od 23 zł.

Producent masy Coolinda proponuje także zakup plastikowych akcesoriów, którymi możemy uzupełnić ulepione figurki: nóżki, oczy, rączki.

Fotografie udostępnione przez dystrybutora. www.paulinda.com.pl. Dziękujemy!

 

Sprawdź również: