„Dzieciaki z ulicy Tulipanowej czyli prawa małych i dużych”

Książka ta jest pozycją, po którą naprawdę warto sięgnąć i przeczytać razem z dzieckiem. Autorka, bazując na Konwencji o Prawach Dziecka w bardzo prosty i obrazowy dla dzieci sposób przedstawia im, jakie mają prawa i jak powinny się zachowywać w pewnych sytuacjach i wobec innych ludzi. Przede wszystkich uczy dzieci szacunku do siebie samych i wobec innych. Pokazuje też, że należy pilnować, aby inni ludzie przestrzegali naszych praw i żebyśmy my sami szanowali prawa innych.

Czytając tę książkę dzieci dowiadują się, że każdy człowiek jest inny, inaczej wygląda, inaczej się zachowuje, ma inne potrzeby. I to jest dobre, dzięki temu świat jest ciekawy. Ale wszystkich łączą pewne prawa, które należą się każdemu z nas, zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Książka składa się z 10 krótkich opowiadań. Każde z nich zawiera dużo ładnych i świetnie obrazujących tekst ilustracji. W opowiadaniu pokazane jest jak dzieci – bohaterowie książeczki najpierw sami łamią prawa innych, a następnie sami doświadczają jakie to uczucie.

Na pojedynczej stronie jest mało tekstu, a na stronie obok jest ilustracja. Dzięki takiej konstrukcji nawet młodsze dzieci nie znudzą się słuchaniem i z zaciekawieniem będą oglądać obrazki, a w tym czasie rodzic zdąży przeczytać tekst. Po każdym opowiadaniu znajduje się rozwinięcie poruszanego tematu, mające na celu wyjaśnienie dzieciom danego prawa oraz pomagające rodzicom rozmawiać z dziećmi na ten temat.

Prawa jakie są opisane w tej książeczce są następujące – każdy mały i duży człowiek ma prawo do:
1. imienia i nazwiska
2. tajemnic i marzeń
3. zabawy
4. odpoczynku
5. emocji
6. życia bez przemocy
7. własnego zdania
8. opieki lekarskiej
9. jedzenia
10. nauki.

Wydawnictwo udostępnia próbkę książki na swojej stronie internetowej pod adresem http://www.jednosc.com.pl/upload/pdf_books/prawa_malych_i_duzych/#/10/

Książka jest bardzo starannie wydana, oprawiona w twardą okładkę. Strony w środku wydrukowane są na dosyć sztywnym papierze, dzięki czemu nawet wielokrotne czytanie książki przez młodsze dzieci nie powinno wpłynąć na trwałość publikacji. Litery tekstu są dosyć duże i czytelne, więc dzieci uczące się czytać także sobie z tym tekstem poradzą.

Wydawca: Wydawnictwo Jedność
Autor: Joanna Krzyżanek
Ilustracje: Marcin Ciseł
Objętość: 188 str.
Oprawa: twarda
ISBN: 987-83-7442-7050
Cena: ok. 25-30 zł

Książka została laureatką konkursu „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

fot. http://ksiegarnia.jednosc.com.pl

Sprawdź również:

Możesz również polubić…