Tym razem opiszę bardzo zabawną książkę z wierszykami dla dzieci dostępną zarówno w wersji książkowej, oraz jako aplikacja na smartfony – na razie dostępna tylko w App Store. W Android Markecie jej nie znalazłam.

W wersji książkowej pozycja ta jest przystosowana dla najmłodszych dzieci – ma grube kartonowe strony, odporne na zniszczenie przez małe rączki. Tematem wierszyków, a właściwie całego opowiadania napisanego wierszem są cyfry, które stoją w kolejce na poczcie. Dzięki opisom zawartym w treści („za dwójką stała trójka, dwa razy po pół kółka”, „za trójką czwórka, odwrócone krzesełko”) oraz zabawnym ilustracjom dzieci mogą przyswoić sobie wygląd, nazewnictwo oraz kolejność cyfr. Na początku książeczki na każdej stronie przedstawione są jednocześnie 3 cyfry, więc łatwiej je zapamiętać, niż w przypadku gdyby wszystkie były skupione razem. Ilustracje są proste i w stonowanych pastelowych kolorach. Nie ma jaskrawych przyciągających wzrok młodszych dzieci elementów. Może się to podobać lub nie, mojej córce podoba się.

Temat kolejki służy też jako morał. Cyferki stoją grzecznie w kolejce dopóki nie pojawia się zero twierdząc, że ono powinno być pierwsze. I to początek awantury. Konflikt rozwiązuje Pan Listonosz słowami: „wniosek jeden (…) każdy ma swoje miejsce i każdy jest potrzebny. Wszyscy są sobie równi (…)”

W wersji mobilnej mamy do wyboru dwie opcje: do samodzielnego czytania lub wersję z lektorem, którym jest sam autor, czyli Jacek Cygan. Wyświetlane na ekranie strony odpowiadają wersji papierowej. W wersji z lektorem strony automatycznie się zmieniają, można też samemu „przekładać” kartki. Brakuje mi w tej opcji możliwości zatrzymania lektora w dowolnej chwili. Fajna opcja na przekazanie dziecku treści z książek w chwili, gdy my nie możemy brać udziału we wspólnym czytaniu.

Wydawnictwo: Czerwony Konik
Objętość: 20 str.
Autor: Jacek Cygan
Ilustracje: Ola Woldańska- Płocińska
ISBN: 978-83-93393-40-4
Cena: ok. 17 zł 

Aplikacja w iTunes kosztuje 0,79 euro.
Wykonanie: PGS Software S.A.
Wielkość pliku: 29,6 MB
Wymagania: iPhone, iPod Touch, iPad. System iOS 4.0 lub późniejszy.

Więcej recenzji aplikacji mobilnych dla dzieci i rodziców znajdziecie pod adresem www.appseek.pl

Sprawdź również: