Przydatność podestów zna pewnie każda mama. Są bardzo pomocne dla maluchów, które „ledwo sięgają brodą ponad stół”. Dzięki podestowi dziecko może być bardziej samodzielne, np. myjąc rączki w umywalce lub korzystając z toalety. Dzięki temu że są wykonane z plastiku, są lekkie i dzieciom łatwo je przenosić w różne miejsca w domu i sięgać samemu np. do wyższej półki z zabawkami. Kolejną zaletą podestów jest łatwość utrzymania w czystości i łatwość czyszczenia. Dzięki temu, że są wykonane z tworzyw sztucznych można je myć mokrą ściereczką lub po prostu wyszorować pod prysznicem. Podest można oczywiście zastąpić małym stołeczkiem, ale jest zdecydowanie od niego lżejszy, bardziej stabilny, mniej wywrotny i bezpieczniejszy ze względu na brak wystających nóg.

Na rynku dostępnych jest kilka podestów, większość z nich ma antypoślizgowe powierzchnie oraz nóżki:

1. Forsiktig IKEA – najbardziej popularny i najtańszy podest. Boczne dziurki na palce ułatwiają przenoszenie. Produkt ten posiada wyprofilowanie z jednej strony, które pozwala na dosunięcie go bliżej do umywalki i toalety. Jego dużą zaletą jest również niska cena za bardzo dobrą jakość. Wersja kolorystyczna zmienna w zależności jaką ofertę przygotował sklep na dany rok.

Wymiary: 37x24x13 cm
Cena: 10 zł
Materiał: tworzywo polipropylenowe i guma syntetyczna – materiały ulegające recyklingowi

2. Bebe Jou – podobny do tego ikeowskiego, ale znacznie droższy. Posiada także profilowanie i antypoślizgową powierzchnię oraz podstawę. Do wyboru jest kilka wersji kolorystycznych, pasujących do innych produktów tej firmy, np. opisanych przeze mnie pudełek na chusteczki. Z boku ma wycięte dziury umożliwiające przenoszenie.

Cena: 45-50 zł
Wymiary: 25×13 cm

3. schodek firmy OKT – także ma profilowanie i powierzchnie antypoślizgowe. Posiada obrazkowy motyw bajkowy, który jak zapewnia producent nie zmyje się w trakcie czyszczenia. Dla ułatwienia przenoszenia ma wyprofilowane boki na dole, ale wydaje mi się że jest to mniej wygodne niż dziury w górnej części jak w podeście Ikei i Bebe Jou.

Cena: 25 zł
Wymiary: 42x30x14 cm

4. podnóżek Herbie, OK Baby – to chyba najdroższa propozycja a jednocześnie moim zdaniem najmniej funkcjonalna. Podest w kształcie samochodu z antypoślizgowymi powierzchniami. Dostępny w trzech wersjach kolorystycznych. Wadą jego jest to że nie ma bocznych dziurek ułatwiających maluchowi przenoszenie go. Dolne dziury, imitujące koła samochodu są na dłuższym boku są raczej mniej wygodne do przenoszenia.Nie ma też profilowania do nogi umywalki.

Cena: 65 zł

5. podest Baby One PlastTeam – podobny do produktu z Ikei, z powierzchniami antypoślizgowymi, bocznymi dziurami, ale brak mu dobrego profilowania.

Cena: 19 zł
Wymiary: 39x26x12 cm

6. podest Top Line Rotho – dwustopniowy podest, bardzo dobrze wyprofilowany, z powierzchniami antypoślizgowymi. Dostępny w kilku wersjach kolorystycznych pasujących do innych produktów tej firmy. Dzięki temu, że jest dwupoziomowy nadaje się dla mniejszych i większych dzieci – idealny dla rodzeństwa w różnym wieku. Podest ten nie ma dziur do przenoszenia, ale przez to że jest większy od pozostałych propozycji, jest ten mniej wygodny do przenoszenia.

Cena: ok. 50 zł
Wymiary: 37x34x18 cm. Wysokość każdego stopnia: ok. 9 cm.

7. podest Baby Bjorn – podest z powierzchniami antypoślizgowymi, bez profilowania do umywalki. Ma po dłuższych bokach duże dziury, pozwalające go łatwiej przenosić (chociaż ja uważam że wygodniejsze są dziury po krótszych bokach), ale także pozwalają rodzicowi wygodnie stać za dzieckiem stojącym na tym stołku, bez wykrzywiania swoich stóp. Dostępny w kilku wersjach kolrystycznych.

Cena: 89 zł
Wymiary: 30x20x15 cm

Sprawdź również: