Kąpiele małego dziecka mogą być źródłem radości i relaksu, ale niestety także stresu i niezadowolenia. Wielu rodziców lubi kąpać dziecko w tradycyjny sposób, trzymając je w rękach w wanience. Także wiele dzieci preferuje ten sposób, dający im poczucie bliskości i bezpieczeństwa w objęciach rodziców. Niektórzy rodzice chętnie korzystają z ułatwień kąpielowych, aby zwiększyć swoją wygodę, lepiej pielęgnować maluszka i przy lepiej dbać o jego bezpieczeństwo.

Gadżety pozwalające na chociaż częściowe uwolnienie rąk opiekuna, zwłaszcza w sytuacji, gdy tylko jedna osoba kąpie maleństwo, są różne. Można korzystać z wiaderek do kąpieli, wanienek profilowanych z siedziskiem lub wkładek do wanienki. Wkładki mogą być plastikowe, gąbkowe lub tekstylne.

Na Targach Czas Dziecka miałam okazję obejrzeć wkładkę tekstylną Easy Bath belgijskiej firmy DeltaBaby, która tak naprawdę jest pływającym materacykiem do wanny. Pomysł bardzo ciekawy i zachęcający do wypróbowania.

Materacyk wykonany jest z polipropylenu wypełnionego małymi styropianowymi kuleczkami, dzięki którym unosi się on na powierzchni wody. Dziecko jest delikatnie zanurzone w wodzie, nie marznie, a spokojny ruch wody pomaga mu się zrelaksować.

Kształt materacyka daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. W części gdzie leży tułowie, materacyk ma podniesione brzegi, które stanowią barierę przed zsunięciem się dziecka, a pod główką znajduje się duża poduszeczka podtrzymująca główkę. Wypełnienie materacyka bardzo ładnie dopasowuje się do kształtu ciała i dziecko ma poczucie jakby ktoś go otulał i jednocześnie ma swobodę do ruszania rączkami i nóżkami.

Dużą zaletą tego produktu jest to, że dzięki wykonaniu z polipropylenu materacyk szybko wysycha. Po kąpieli należy go wypłukać oraz powiesić do wyschnięcia – pomocna jest w tym zaszyta z boku pętelka. Można go również prać w pralce w temp. 30°C, bez wirowania. Producent zaleca aby prać go w poszewce od poduszki lub woreczku do prania.

Easy Bath przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 3 do 8 kg, tak więc w większości przypadków może być używany już od dnia narodzin. W przypadku mojej córki mogłabym go używać prawie rok, bo kruszyna mając 12 miesięcy ważyła niecałe 9 kg.

Materacyk może być używany jako wkładka do małych dziecięcych wanienek, jednak jego zalety da się najlepiej zobaczyć w tradycyjnej wannie, gdzie będzie on mógł sobie swobodnie pływać. Jest to dobre rozwiązanie do małych mieszkań, gdzie nie ma miejsca na przechowywanie wanienki, a rodzice korzystają ze zwykłej wanny lub prysznica z głębokim brodzikiem.

Rodzic mający obie ręce wolne, może swobodniej zachowywać się w czasie kąpieli i bawić się z dzieckiem. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kąpieli i nigdy nie zostawiać dziecka w wanience bez opieki – nawet pływającego na takim materacyku.

Producent nie zaleca dodawania do wody olejków do kąpieli, gdyż może to spowodować utratę właściwości przez wypełnienie materacyka. Nie powinno się go także suszyć w pobliżu źródeł ognia.

Producent: DeltaBaby
Cena: 80-100 zł

Fotografie udostępnione przez dystrybutora marki DeltaBaby – firmę VeryCherry. Dziękujemy!

Sprawdź również: