Chyba każdy rodzic zna puzzle piankowe i pewnie większość z nich zaopatruje w nie swoje dzieci. Mają one wiele zalet, ale mają też swoje wady. Ja jednak polecam je jako produkt dobry dla dzieci. Są miękkie i elastyczne, więc mogą być położone na podłodze zamiast dywanu. Dziecku przyjemniej się na nich bawić niż na twardej podłodze. Są też dobrą izolacją od często zimnej podłogi, a także dobrze amortyzują upadki. Oprócz funkcji podkładu, same z siebie także stanowią zabawkę, dzieci lubią je rozkładać i składać, wyjmować ze środka kształty i wkładać je z powrotem. Możemy przy pomocy tych puzzli uczyć dzieci kolorów, kształtów, cyfr i liter. Uczą czynności jaką jest układanie puzzli. Mogą także służyć do układania przestrzennych budowli.

Łatwość czyszczenia tych puzzli też przemawia na ich korzyść. Łatwiej umyć taką matę niż uprać dywan. Przydatne to jest zwłaszcza przy małych dzieciach, którym często się ulewa, lub np. jedzą chrupki czy owoce w czasie zabawy. Mankamentem pianek jest to, że przyciągają do siebie kurz i piach, a odkurzanie niektórych z nich może stanowić problem, bo niechcący można wciągnąć w rurę odkurzacza mniejsze elementy – dlatego uważam, że łatwiej je umyć pod prysznicem. Cena tradycyjnych puzzli piankowych wynosi od kilku do kilkudziesięciu zł, w zależności od producenta i rozmiaru zestawu.

Z własnego doświadczenia polecam kupić dobre i sprawdzone puzzle piankowe. Polecam wybór tych większych, i takich które nie zawierają małych elementów, które dziecko łatwo mogłoby włożyć do buzi i połknąć. Należy też zwrócić uwagę, czy puzzle nie są łatwe do rozerwania. Dla młodszych dzieci lepsze będą puzzle, z których nie wyjmuje się żadnych elementów. Dla starszaków możliwość ich rozbrojenia będzie dodatkową frajdą.

Puzzle piankowe wielu firm są wpisane na listę niebezpiecznych zabawek dla dzieci z powodu posiadania małych elementów, które dzieci mogą połknąć, a także z tego powodu, że można je łatwo rozerwać na drobne kawałki. W większości przypadków na opakowaniu jest informacja o tym, że przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 roku życia – właśnie z powodu tych drobnych kawałków. Na szczęście na rynku są w sprzedaży także bezpieczne rodzaje puzzli, odpowiednie dla małych dzieci i każdy może wybrać takie jakie będą najlepsze dla jego dziecka.

Ostatnio w internecie można przeczytać artykuły, które straszą przed puzzlami z pianki, gdyż niektóre z nich zawierają w swoim składzie formamid, toksyczną substancję, która może powodować podrażnienie skóry, alergie, zwiększać wystąpienie nowotworów i niekorzystnie oddziaływać na płód. W Belgii i Francji wprowadzono zakaz sprzedaży tego typu produktów, do momentu przebadania ich dokładnego składu chemicznego. Prawdopodobnie od lipca 2013 roku zakaz sprzedaży zabawek zawierających formamid będzie obowiązywał we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Formamid dostaje się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem oraz poprzez skórę. W związku z powyższym radzę nie oszczędzać przy kupnie puzzli piankowych, nie kupować najtańszych, zwracać uwagę na to co jest napisane na etykiecie, czy mają jakieś certyfikaty, czy jest podany skład materiałowy. Ważne też, żeby sprawdzić przed zakupem, czy wybrane przez nas puzzle nie wydzielają mocno chemicznego zapachu. Na pewno przed użyciem należy je dokładnie umyć i przewietrzyć oraz nie poddawać działaniu bardzo wysokich temperatur. Ważne jest też, aby obserwować dziecko po zabawie z takimi puzzlami – czy nie wystąpiły np. alergiczne reakcje skórne a także nie pozwalać mu na gryzienie i „żucie” tych puzzli.

Puzzle bez wyjmowanych elementów. Mogą być jedno- lub wielokolorowe, zawierające obrazki ze znanych bajek. Mogą być wstępem do zabawy w wymyślanie historyjek, naukę kolorów lub rozpoznawanie postaci, a młodsze dzieci będą cieszyć samym ich wyglądem. Puzzle zawierające obraz ulicy będą świetnym podkładem do zabawy samochodami. Puzzle bez wyjmowanych elementów (które mogłyby się pogubić) przydadzą się także w plenerze, np. jako podkładka pod pupę do zabawy w piaskownicy.

Puzzle z cyframi i literami – dla młodszych dzieci polecam wyjęcie tych małych elementów wypełniających, np. w cyfrze 8, 9, 4 lub literach A, B itp. Bardzo dobry pomysł do nauki cyfr i liter i rozpoznawania kształtów. Można też ułożyć z nich uproszczony tor do gry w klasy.

Puzzle z różnymi kształtami. Polecam wybór puzzli z łatwymi, mało skomplikowanymi wzorami. Kształty złożone z dużej ilości fragmentów są trudne do ułożenia i mogą szybko znudzić dzieci, a ich fragmenty będziemy potem szukać po całym domu. Dodatkowo te drobne elementy mogą zostać przez młodsze dzieci połknięte.

Nie polecam tego typu skomplikowanych puzzli z małymi elementami:

Obecnie na rynku można kupić wielofunkcyjne maty piankowe firmy Tessel. Producent zapewnia, że jego produkty są bezpieczne dla dzieci i nie zawierają zakazanych substancji, czyli formamidu, acetofenonu i 2-fenylo-2-propanolu. Puzzle te można wykorzystać jako matę na podłogę, jako puzzle do składania, a także jako przestrzenne zabawki, np. bujawki. Do wyboru są zestawy: kwiatowa łąka, zwierzęta, motocykl, samochód. Jednak są one o wiele droższe od tych popularnych wzorów. Cena: 180-240 zł.

Sprawdź również: