Pan Robótka

„Pan Robótka” (w angielskiej wersji jest to Mister Maker) to program telewizyjnych nadawany w stacji CBeeBies  – my odbieramy go za pośrednictwem platformy N, ale jest też dostępny w Vectrze, Multimedia Polska oraz Platforma TP.

Jest to krótki program, w którym wspomniany wcześniej Pan Robótka pokazuje dzieciom krok po kroku jak wykonać różne prace plastyczne z przedmiotów łatwo dostępnych w domach lub pobliskich sklepach z artykułami papierniczymi (papier, karton, plastelina, tubki po papierze toaletowym, farby, folia bąbelkowa, wyciory do fajek, itp.). Prace są łatwe do wykonania w krótkim czasie, dzięki czemu młodsze dzieci nie zniechęcą się w trakcie robienia. Program jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat ale myślę że starsze dzieci też będą miały satysfakcję z zabawy z Panem Robótką.

W każdym odcinku Pan Robótka wykonuje kilka prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi: malowanie, wycinanie, wydzieranie, klejenie plasteliną, itp.. Najpierw przedstawia pomysł na pracę plastyczną, następnie zbiera materiały potrzebne do jej wykonania i pokazuje krok po kroku jak ją wykonać, przypominając o zasadach bezpieczeństwa np. przy posługiwaniu się nożyczkami. Oprócz plac plastycznych dzieci uczą się lub utrwalają sobie podstawowe kształty i kolory i poznają sposoby ich wykorzystywania do wykonywania ilustracji. Na koniec programu prowadzący przekazuje dzieciom bardzo ważną lekcję, że po każdej czynności należy po sobie posprzątać.

Pracownia w programie to tekturowy domek z mebelkami wykonanymi z materiałów plastycznych (np. kanapa jest zrobiona z plasteliny a stół z tektury i rolki taśmy klejącej). Na początku programu Pan Robótka wykonuje ten domek a potem magicznie jest pomniejszany i przeniesiony do tego domku). Mojej córce bardzo się podoba ten motyw.

Dodatkowo na stronie internetowej programu http://www.cbeebies.com/poland/shows/mister-maker/ (wersja polska) lub http://www.mistermaker.com/ (wersja angielska) można znaleźć kilka materiałów z instrukcjami wykonania różnych przedmiotów. Materiały te można wydrukować a także zapisać w formacie pdf na dysku komputera. Na anglojęzycznej stronie jest o wiele więcej instrukcji niż na wersji polskiej tego programu i są one tam podzielone wg poziomu trudności wykonania.

Sprawdź również:

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Czyżyk pisze:

    my bardzo lubimy Pana Robótkę
    uważam jednak, że Maluchowi można puszczać ten program jako pierwszy krok… w drugim wspólnie wykonujemy to, co widzieliśmy
    inaczej trudno mi sobie wyobrazić korzyści dla Malca (i rodzica)
    pozdrawiam 🙂

  2. olcia pisze:

    No jasne, masz rację, że oglądanie takiego programu to pierwszy krok. A dalsze korzyści zależą od dziecka. Moja córka po obejrzeniu tego programu często sama zabiera się za pracę i potem robi nam niespodziankę pokazując wynik swojej pracy. Jest z siebie dumna, że sama umie coś zrobić. A czasami zaprasza nas do wspólnej zabawy plastycznej.