Lili i Plaf to sympatyczne zwierzątka – piesek i kotek, które wzbudzą sympatię u każdego dziecka. Lili i Plaf to bohaterowie książeczki pt. „Uwierz w siebie”, a także portalu edukacyjnego dla rodziców. Zarówno strona www, jak i książeczka poruszają tematykę wad postawy u przedszkolaków oraz zwracają uwagę na potrzebę ruchu u dzieci. Autorzy i eksperci z tej dziedziny w bardzo fajny, przystępny i ciekawy sposób przybliżają ten temat zarówno rodzicom, jak i dzieciom.

„Uwierz w siebie” to pierwsza pozycja z zaplanowanej serii książeczek edukacyjnych, które wydawane będą w ramach projektu ‚Lili i Plaf na Placu Zabaw’. Cała seria składać się będzie z siedmiu pozycji, a każda z nich omawiać będzie inne zagadnienia związane z wadami postawy (kifoza i lordoza, skolioza, wady bioder, wady kolan i stóp, otyłości wieku dziecięcego, problemów manualnych przedszkolaków). Pierwszy tom dotyczy ćwiczeń ogólnorozwojowych, na równowagę, wzmacniających i rozciągających poszczególne mięśnie.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to opowiadanie dla dzieci o przygodach tytułowego Lili i Plafa, ilustrowane pięknymi, kolorowymi, przyciągającymi wzrok rysunkami. Bajka oprócz pokazania dzieciom, że ruch i gimnastyka są bardzo ważne dla naszego zdrowia, mogą być również świetną zabawą. Dodatkowe przesłanie tej bajki pokazuje, że nasze marzenia mogą się spełnić, jeżeli będziemy się starali je zrealizować, uwierzymy w siebie i naprawdę będziemy tego chcieli. Nawet jeżeli na efekty naszych starań czasami trzeba trochę poczekać.

Druga część przeznaczone jest dla rodziców i opiekunów i zawiera scenariusze zabaw ruchowych dla dzieci. Ćwiczenia poprzedzone są obszernym wstępem o wadach postawy, o korzyściach wynikających z regularnych ćwiczeń, a także szczegółową instrukcją jak ćwiczyć z dziećmi i zapewnić im ciekawe zabawy w czasie 30 minut przeznaczonych na gimnastykę.

Część instruktażowa jest bardzo przejrzyście zaprojektowana, każdy rozdział oznaczony jest innym kolorem, zaznaczonym także w spisie treści, więc łatwo można odnaleźć interesującą nas część. Chociaż przyznam, że przy tej objętości książeczki i twardej oprawie przydałaby się jeszcze wklejona zakładka z wstążeczki.

Scenariusze podzielone są na 4 części: równowaga, skoki, wyciąganie ciała, praca stóp. Każda z nich zawiera po 4 zabawy z ćwiczeniami. Rozdziały zawierają czytelny spis przedmiotów i rekwizytów, jakie będziemy potrzebowali. Podany jest także cel zabawy, ogólny opis scenariusza oraz opis wersji łatwiejszej i trudniejszej. A na końcu znajdziemy uwagi fizjoterapeuty i psychologa. Scenariusze przeznaczone są dla dzieci zdrowych i pokazują jak przeciwdziałać wadom postawy. Rodzice dzieci z wadami postawy powinni skonsultować się najpierw z lekarzem.

Książka jest bardzo ładnie i starannie wydana, oprawiona w twardą okładkę, na papierze kredowym, dzięki czemu bardzo przyjemnie się ją czyta i nie zniszczy się tak szybko przy częstym jej czytaniu i wykorzystywaniu. Do książeczki załączony jest arkusz naklejek z bohaterami opowiadania.

Autorzy: Aneta Broda, Agnieszka Stępień
Wydawnictwo: Blue Bunni Aneta Broda
Objętość: 88 str.
Cena: 39,00 zł
ISBN: 978-83-63003-00-5

Sprawdź również: