PRZYRODA TO PRZYGODA.inddJak powszechnie wiadomo dzieci chętniej i lepiej przyswajają wiedzę w czasie zabawy, a nie siedząc w ławce w szkole lub przy biurku w domu. Informacje przekazywane w czasie zabawy, którą dzieci dobrze wspominają, głębiej zapadają w pamięć. Dlatego proponuję zapoznanie się z książką „Przyroda to przygoda. Eksperymenty małego naukowca” wydanej w ramach serii Jedność dla dzieci. Książka ta jest skarbnicą różnych eksperymentów, które możemy wykonać w domu razem z dziećmi. Jest to także encyklopedia wiedzy o otaczającym nas świecie, o zjawiskach w nim występujących i prawach jakimi się rządzi. Rodzice mogą się z nią zapoznać, gdy zechcą znaleźć odpowiedzi na trudne pytania, które zadają im dzieci, a przy okazji sami pewnie wielu ciekawych rzeczy się dowiedzą.

Wszystkie eksperymenty przedstawione w książce zostały przetestowane przez autora i towarzyszące mu dzieci, nic nie zostało wymyślone i każdą próbę można z sukcesem wykonać samemu w domu. Do eksperymentów nie potrzeba również skomplikowanych składników, większość z nich znajdziemy w naszym otoczeniu, np. woda, pasta do zębów, tektura, butelka, warzywa.
Przyroda_to_przygoda_5

Książka podzielona jest na 10 tematycznych rozdziałów, z których każdy dotyczy innego rodzaju czynności:
1. Zamrażać, topić, gotować
2. Trzymać, lepić się, przyklejać
3. Płynąć
4. Spadać, latać, wirować
5. Zgniatać i rozciągać
6. Łączyć, rozdzielać, mieszać
7. Płonąć i gasić
8. Czuć, widzieć, powąchać, usłyszeć
9. Mierzenie
10. Zdziwienie

Każdy rozdział oznaczony jest innym kolorem, pokazanym również w spisie treści, więc nawigacja po książce jest bardzo prosta i mimo dosyć dużej jej objętości bez problemu można znaleźć poszukiwane strony. Dla ułatwienia, na końcu książki umieszczono alfabetyczny spis haseł, zawierający zarówno nazwy zjawisk, jak i składniki eksperymentów oraz ich wyniki, np. bańki mydlane, kapilarność, mleko, jojo.
Przyroda_to_przygoda_3

Każdy eksperyment rozpisany jest na dwóch stronach książki i zawiera:
oznaczenie stopnia trudności – łatwy, średni, trudny oraz tylko pod nadzorem dorosłych. Dzięki temu dzieci same mogą wybierać zadania do wykonania, z którymi same sobie poradzą. Rodzice natomiast mogą dobierać doświadczenia do wieku dziecka, tak aby samo mogło wykonać jak najwięcej czynności, co sprawi mu więcej frajdy niż samo obserwowanie.

Przyroda_to_przygoda_1

– określenie czasochłonności danego doświadczenia, możemy dobierać zadania w zależności od wieku dziecka i jego możliwości skupienia się przez dłuższy czas na jednej czynności,
– dokładną listę składników, które potrzebujemy,
– krótki opis sposobu wykonania danego eksperymentu wraz z ilustracjami, wszystko jasno i przejrzyście,
– opis wyniku doświadczenia oraz wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje,
Przyroda_to_przygoda_2

przykład z życia codziennego, gdzie w naszym otoczeniu dane zjawisko występuje
– dodatkowe ciekawostki dotyczące danego zagadnienia
Przyroda_to_przygoda_4

„Przygoda to przyroda” to książka zarówno dla młodszych dzieci, które są ciekawe świata i zadają mnóstwo pytań, jak i tych starszych, które o pewnych zjawiskach ucza się już w szkole. Dzieci, dzięki wykonywaniu doświadczeń, same lub z rodzicami, mogą w ciekawy
sposób poznać otaczający je świat i z takiej zabawy zapamiętać dużo szczegółów. Dla maluchów bardziej atrakcyjne będzie samo wykonywanie eksperymentów i obserwowanie ich wyników niż czytanie dosyć szczegółowych i naukowych wyjaśnień danego zjawiska. Dla uczniów opisy będa pomocne w przyswajaniu wiedzy, którą zdobywają w szkole. Książka pomocna będzie również dla rodziców, którzy szukają odpowiedzi na trudne pytania, np. dlaczego ciasto rośnie po dodaniu proszku do pieczenia. Zarówno dla dużych, jak i małych na końcu książki umieszczono krótki słowniczek trudniejszych pojęć, jak np. katalizator, dyfuzja czy elektrolit.

Wydawnictwo Jedność na swojej stronie www daje możliwość zajrzenia do książki i przekartkowania kilku jej stron. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy coraz częściej książki kupujemy w sklepach internetowych i nie mamy czasami możliwości aby zapoznać się z nimi osobiście.

 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Jedność
Objętość: 196 str.
ISBN: 978-83-7660-382-7
Cena: 29,90 zł

Źródło fot.: http://www.jednosc.com.pl

 

Sprawdź również: