Będąc na etapie pytań i próśb mojej córki o posiadanie nowego zwierzątka zaczęłam szukać publikacji książkowych mówiących o tym temacie. Chodzi o nowe zwierzątko, bo w naszym domu jest już pies, i to duży, oraz 2 akwaria z rybkami. Ale jak widać dziecku to nie wystarcza i wciąż jej za mało i chce jeszcze więcej pupili. W związku z tym zmagam się z pytaniami i odpowiedziami na nie, na temat kotka, króliczka, chomiczka, itp. Gdy rodzicowi  kończą się argumenty za i przeciw posiadaniu zwierząt, gdy szukają informacji o plusach i minusach posiadania zwierząt przez dzieci, z pomocą może przyjść nowa seria wydawnictwa Jedność dla Dzieci – „Mój mały przyjaciel”. Książeczki z tej serii wypatrzyłam tam, gdzie powinny się znaleźć, czyli w sklepie zoologicznym. Uważam, że jest to dla nich lepsze miejsce niż w księgarni, gdzie wśród setki innych pozycji ciężko je znaleźć, a tym bardziej wypatrzeć przypadkowo.

Książka adresowana jest do dzieci, i treść jest opisana w ten sposób, aby dzieci czuły, że autor, czyli chomik Chrupek, rozmawia bezpośrednio z nimi i opowiada o sobie i swoich potrzebach. Ten zwierzęcy monolog ma pokazać, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko radość, zabawa i beztroska, to także obowiązki, duża odpowiedzialność, wydatki a czasami troski i zmartwienia.

Każdy tom z tej serii podzielony jest na tematyczne sekcje:
• chcę mieć…
• poznaję mojego zwierzaka
• czego zwierzę potrzebuje
• co dane zwierzę może jeść
• jak dbać o zdrowie pupila
• jak się bawić
• opis gatunków danych zwierząt
• historia danego gatunku zwierząt
• sławne zwierzęta
• metryczka własnego pupila.

Książeczki te warto kupić w trakcie podejmowania decyzji o zakupie zwierzęcia, a nie już po tym fakcie. Znajdziemy tam wiele dobrych porad, które przydadzą się do podjęcia tej ważnej decyzji, a także do uświadomienia dziecku powagi takiego wyboru.

Dzisiaj opiszę pierwszą część tej serii, czyli „Mój chomik”.

Bardzo mi się podoba, że od początku w książce jest zaznaczone, że zwierzę to nie pluszowa zabawka, że należy o nie odpowiednio dbać, stosownie do jego potrzeb, że trzeba się nim opiekować, bawić się, nie tylko kilka dni po zakupie, ale przez całe jego życie. A także bez względu na to czy zwierzę ma taki charakter, jaki byśmy chcieli by miał oraz bez względu na to czy odwzajemnia nasze uczucia czy nie.

W pierwszym rozdziale opisane są porady, jak wybierać zwierzątko w sklepie, na co zwracać uwagę w jego zachowaniu, czy lepiej wybrać samiczkę czy samczyka, jaka rasa będzie najbardziej odpowiednia, oraz w jakim wieku powinno być zwierzę. Następnie przedstawiona jest krótka charakterystyka chomików, ich pochodzenie, budowa ciała, cechy charakterystyczne oraz zwyczaje. Tego typu informacje poszerzają dodatkowo wiedzę dzieci o zwierzętach, nie tylko w kontekście ich posiadania i opieki, ale także pod względem edukacji biologicznej.

W następnym rozdziale dowiemy się, jakie są niezbędne elementy wyposażenia dla chomika. Wymienione są produkty, które należy kupić oraz te które nie są koniecznie potrzebne, a które można zastąpić przedmiotami posiadanymi w domu, np. zamiast domku można wykorzystać kartonowe pudełko. Na jednej ze stron opisane są zasady utrzymywania klatki chomika w czystości, jak często należy to robić i w jaki sposób.

Dużo miejsca poświęcono kwestiom żywienia chomików. Wymieniono pokarmy, które te zwierzątka mogą jeść oraz te których należy unikać. Dzieci poznają zasady karmienia pupili, częstotliwość podawania im posiłków oraz ich objętość.

Ważną kwestią jest także zdrowie zwierzątek. W tym rozdziale opisano jak opiekować się chomikiem, jak dbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Wymieniono również zagrożenia jakie mogą czyhać w domu na nasze zwierzątko.

I pod koniec książeczki dzieci dowiedzą się chyba o najbardziej je interesującej kwestii, czyli zabawie ze zwierzątkiem. Chomik Chrupek opowiada kiedy jego pobratymcy lubią się bawić, w jaki sposób okazują przywiązanie do właściciela oraz daje rady w jaki sposób chomiki należy brać na ręce, tak aby nie zrobić im krzywdy.

Jako ciekawostki podane są informacje o różnych rasach chomików, skąd one w ogóle pochodzą, jakich mają kuzynów wśród zwierząt oraz o jakich sławnych chomikach dzieci mogły usłyszeć w produkcjach kinowych.

Uzupełnieniem książeczki jest arkusz z naklejkami z wizerunkami chomiczków, oraz zakładka do książki, która można samodzielnie wyciąć z okładki książeczki. Przydatna może być również lista propozycji imion dla chomików oraz metryczka naszego własnego zwierzątka, gdy już się zdecydujemy na jego zakup.

Książeczka ma w sumie 64 str. i jak na taką w sumie małą broszurkę przekazuje dużo przydatnych i bardzo ważnych informacji, przekazanych w przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób. Cena książeczki to 14,90 zł, więc jest to bardzo dobry zakup w niskiej cenie. Naprawdę warto.

Wydawnictwo: Jedność dla Dzieci
Autor: Bruno Tenerezza
Format: 145 × 195 mm
ISBN: 978-83-7660-413-8
Objętość: 64 str.
Cena: 14,90 zł

Sprawdź również: