Literka do literki – gra edukacyjna

Sowa Mądra Głowa„Literka do literki” to gra przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Należy ona do serii gier edukacyjnych „Sowa Mądra Głowa Poleca” wydawanych przez firmę Alexander. Krótko mówiąc polega ona na układaniu wyrazów z liter do wybranego obrazka.

Gra uczy rozpoznawania liter w wersji drukowanej, układania wybranych wyrazów z liter, a także zapamiętywania obrazu danego wyrazu. Polecana jest dla dzieci w wieku od 5 lat, ale modyfikując zasad gry i poziom trudności oraz biorąc pod uwagę występowanie w pudełku małych elementów, można zaproponować ją młodszym dzieciom. Zaletą tej gry jest również to, że można grać w nią w pojedynkę. Będzie atrakcją zarówno do samodzielnej zabawy, jak i grania w grupie. Ilość uczestników dowolna.

Do zabawy potrzebujemy sporo wolnego miejsca, na stole lub na podłodze, gdyż do dyspozycji mamy aż 96 kartoników z literami, które rozłkładamy przed sobą. Należy wziąć to pod uwagę planując zakup tej gry.

Kartoniki z literkami są dosyć duże (ok. 3,5 x 3,5 cm), sztywne, i zabezpieczone warstwą lakieru drukarskiego, dzięki czemu są odporne na zniszczenie przy normalnym użytkowaniu. W komplecie mamy także 32 kartoniki z obrazkami (ok. 6 x 6 cm), ale w czasie standardowej gry układamy je w stosik, więc nie powiększają powierzchni zabawowej.

Literka do Literki


Literka do Literki

 

Producent proponuje 2 wersje tej gry: dla młodszych dzieci oraz dla starszych.

W wersji prostej wykorzystujemy zarówno literki, jak i kartoniki z obrazkami, a do punktowania gry służą czerwone, okrągłe żetony (30 szt.). Żetony są małe, więc należy zwracać na nie uwagę, gdy mamy młodsze dzieci w wieku poniżej 3 roku życia lub takie które bez względu na wiek lubią wkładać różne przedmioty do buzi.
1. Kartoniki z literkami rozkładamy tak, aby literki nie były widoczne.
2. Obrazki układamy w stosik, z którego uczestnicy będą po kolei losować kartoniki.
3. Po wylosowaniu obrazka do którego należy ułożyć wyraz, każdy z uczestników losuje literę. Jeżeli trafi na literę wchodzącą w skład danego wyrazu to otrzymuje żeton.
Zrobienie błędu ortograficznego w układanym wyrazie skutkuje zabraniem żetonu. Dzieci, które nie umieją rozpoznać jakie litery są potrzebne do danego wyrazu, mogą korzystać z graficznego spisu wyrazów, znajdującego się w książeczce z instrukcją obsługi.

Literka do Literki

 

Literka do Literki

Gdy moja córka była młodsza to grałyśmy w ten sposób, że wszystkie literki były odkryte i wśród nich szukała odpowiednich literek do ułożenia wyrazu. Ta forma wydawała jej się prostsza i mniej zniechęcająca. Aby ułatwić dzieciom początki przygody z literkami można również samemu wybrać łatwiejsze wyrazy do ułożenia.

W wersji trudniejszej korzystamy tylko z kartoników z literami, które rozkładamy tak, aby literki były niewidoczne. Uczestnicy zabawy losują kolejno litery i próbują ułożyć z nich wyrazy. Producent zaleca, aby były to wyrazy minimum 3-literowe i aby były rzeczownikami. Ale zasady możemy sobie wymyślać sami. Możemy potraktować tę zabawę jako zmodyfikowaną wersję scrabble. Wygrywa osoba, która ułoży największą ilość bezbłędnych wyrazów.

„Literka do literki” to fajna gra, pozwalająca na dużą dowolność z korzystania z literek. Możemy stosować się do zaleceń instrukcji lub sami modyfikować zasady gry, co sprawia, że jest to bardzo uniwersalna i wszechstronna gra, która tak szybko nie znudzi się dzieciom. Możemy także sami dopasowywać poziom trudności do umiejętności dziecka, tak aby się nie zniechęciło.

Niepełna oryginalna instrukcja obsługi dostępna jest na stronie producenta. Szkoda, że nie jest w pełnej wersji. Sama wiem, że instrukcje do gier czasami się niszczą lub gubią i dobrym obyczajem byłoby udostępnianie ich użytkownikom.

___________________
Producent: Z.P. Alexander
EAN: 5906018003734
Cena: od 12 zł

Sprawdź również:

Możesz również polubić…