’Zgadnij Kto To? Extra’ to gra przeznaczona dla dzieci w wieku powyżej 6 lat, ale moja córka radzi sobie z nią mając 4 latka.  Średni czas rozgrywki to ok. 15 minut.

Jest to gra detektywistyczna dla 2 osób, polegająca na odgadnięciu, jaką postać (obrazek) wybrał przeciwnik, dzięki zadawaniu odpowiednich pytań dotyczących tych postaci. Pytania muszą być tak sformułowane, aby można było na nie odpowiedzieć jedynie 'TAK’ lub 'NIE’.
’Zgadnij Kto To? Extra’ jest elektroniczną wersją gdy 'Zgadnij Kto To?’ – zamiast dawać odpowiedzi należy naciskać przyciski: zielony (TAK) lub czerwony (NIE). I to jest utrudnienie gry, bo trzeba uważnie patrzeć, który przycisk naciska przeciwnik. O pomyłkę wcale nie jest trudno.Gra składa się w wygodną teczkę i może być wykorzystywana w podróży lub w plenerze. Załączone do niej plansze przechowuje się wewnątrz teczki, więc nic nie zgonie w trakcie transportu. W jednej z wersji gry używa się małych plastikowych bolców – to jedyny drobny element, którego trzeba pilnować. Albo nie korzystać z nich poza domem.

Producent proponuje 4 sposoby gry: Niezapomniana Klasyka, Szalone Zgadywanie, Tik Tak… ucieka czas, Trening Umysłu.

Zasady gry „Zgadnij Kto to Ekstra” (wersja Niezapomniana klasyka):
Na początku każdy z graczy wybiera sobie swój rysunek i zaznacza go ruchomym okienkiem znajdującym się w górnej części teczki. Nie zdradzamy przeciwnikowi co wybraliśmy. Wszystkie okienka w dolnej części otwieramy. Okienka zamykamy, po otrzymaniu odpowiedzi na kolejne pytania, np. negatywna odpowiedź na pytanie „Czy twoja postać ma czarne włosy?” – spowoduje zamknięcie okienek z postaciami, które mają czarne włosy. W każdej kolejce można zadać tylko jedno pytanie. Partię wygrywa osoba, której jako pierwszej, zostanie otwarte tylko jedno okienko i będzie to taki sam obrazek, jaki wybrał sobie przeciwnik. Zwycięzca otrzymuje 2 punkty i zaznacza je na tablicy punktów, która znajduje się z lewej strony tablicy.

Zasady gry „Zgadnij Kto to Ekstra” (wersja Szalone Zgadywanie):
W tę wersję gra się podobnie jak w Niezapomnianą Klasykę, z tą różnicą, że przed rozpoczęciem gry zaznaczamy sobie (załączonymi do zestawu plastikowymi bolcami) trzy obrazki, które podejrzewamy, że mógł wybrać przeciwnik. Po skończonej rundzie gracze pokazują sobie, które obrazki wytypowali. Jeśli były to trafne podejrzenia, to gracze otrzymują dodatkowe punkty.

Zasady gry „Zgadnij Kto to Ekstra” (wersja Tik Tak… ucieka czas):
W tej wersji gry każdy zawodnik ma oddzielnie liczony czas rozgrywki. Można wybrać jeden z trzech poziomów trudności (szybkości uciekającego czasu). Należy jak najszybciej zadawać pytania i odpowiadać na nie. Gra kończy się, gdy skończy się czas dla graczy lub któryś z nich odgadnie obrazek przeciwnika. Zwycięzca otrzymuje 2 punkty.

Zasady gry „Zgadnij Kto to Ekstra” (wersja Trening umysłu):
W tej wersji gry wybieramy 2 obrazki i zaznaczamy je okienkami w górnej części tablicy. Zadajemy pytania dotyczące obu postaci. Tym razem trzeba pamiętać, jakie pytania się zadaje, i jakie odpowiedzi na nie otrzymuje. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zgadnie oba obrazki przeciwnika i wtedy otrzymuje 4 punkty. Jest to najtrudniejsza wersja gry, przeznaczona dla starszych lub bardziej zaawansowanych graczy.

Producent proponuje grę dopóki, któryś z graczy nie uzyska 12 punktów i wtedy ta osoba jest ostatecznym zwycięzcą.

W skład zestawu wchodzi 6 plansz (Śmieszne buźki, Artykuły domowe, Dorośli, Dzieciaki, Potworki, Zwierzaki) ze 144 obrazkami. Rysunki są zabawne i zawierają dużo szczegółów, o które można pytać.

Gra ta wymaga spostrzegawczości, a także odpowiedniego dobierania pytań, aby jak najszybciej odgadnąć obrazek przeciwnika. Jest to przy okazji świetne ćwiczenie na poszerzenie zakresu słownictwa, budowania pytań według odpowiedniego schematu i zwracania uwagi na szczegóły w obserwowanych obrazach.

Gra jest bardzo dobrej jakości, starannie wykonana, z grubego plastiku. Plansze nadrukowane są na bardzo grubym kartonie, więc są mało podatne na zniszczenie.

Gra wymaga 2 baterii 1,5V LR03, ale nie są one dołączone do gry.

Gra jest łatwo dostępna w sklepach z zabawkami oraz w sklepach internetowych.

Producent: Hasbro
Wyprodukowano i Chinach
Cena: od 70 zł.

Sprawdź również: