Poród to bardzo emocjonujące przeżycie dla każdej kobiety. Od najmłodszych lat jesteśmy do tego przygotowywane, chociażby słysząc od starszych kobiet z rodziny „musisz być bardziej odporna na ból, bo jak inaczej poradzisz sobie z bólem przy porodzie”. Poród może być łatwy i szybki, jednak częściej chyba jest on długi, a na pewno bolesny. Współczesna medycyna oferuje nam rozwiązania, dzięki którym poród może przynajmniej w jakimś stopniu być lżejszy. Jednak coraz więcej z nas nie chce korzystać z farmakologicznych znieczuleń.

Alternatywę stanowi urządzenie Elle TENS, które pomaga w łagodzeniu bóli porodowych niefarmakologicznie. Działą ono poprzez wysyłanie łagodnych impulsów elektrycznych poprzez skórę za pomocą specjalnych przyklejanych elektrod do nerwów podskórnych. Pobudza to nasz organizm do produkowania własnych środków znieczulających zwanych endorfinami.

Elle TENS działa w ten sposób, że na plecy przykleja się 4 elektrody i podłącza się je do urządzenia za pomocą dołączonych przewodów. Po włączeniu urządzenia, należy ustawić odpowiedni dla siebie poziom (w ustawieniu BURST) i korzystać z funkcji masowania pleców. W chwili, gdy pojawia się skurcz należy wcisnąć przycisk „Boost” w celu złagodzenia bólu. Można regulować intensywność działania urządzenia.

Elle Tens może być stosowane do łagodzenia różnego rodzaju bólów, nie tylko porodowych (bóle pleców, szyi, ramion, nóg, rąk i dłoni, brzucha, głowy, bóle migrenowe, neuralgie, mdłości). Poniżej przedstawiony jest sposób typowego montowania elektrod:

Wraz z urządzeniem otrzymujemy podręcznik ze szczegółowymi sposobami montowania elektrod, w zależności od odczuwanego bólu.

Urządzenie to ma na celu:
– blokowanie sygnałów bólowych,
– masowanie oraz rozluźnianie mięśni pleców,
– pobudzanie do wydzielania endorfin, które w naturalny sposób łagodzą ból,
– skrócenie poszczególnych faz porodu,
– spowodowanie, że dziecko będzie mniej zmęczone akcją porodową.

Od położnej ze szpitala św. Zofii w Warszawie dowiedziałam się, że Elle TENS pomaga kobietom, głównie przy bólach z krzyża. Niestety poród nie jest możliwy do przewidzenia, nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak będzie wyglądał nasz. Jakie pojawią się bóle, o jakim natężeniu, ani jak długo będą trwały. Warto więc spróbować różnych sposobów na złagodzenie bólu, który nas czeka.

Elle Tens można zacząć stosować przed porodem, aby zapoznać się z jego działaniem. Jednak nie należy tego wykonywać wcześniej niż przed 37 tygodniem ciąży. Może być on stosowany wraz z innymi, farmakologicznymi środkami znieczulającymi.

W 2010 Elle Tens otrzymało nagrodę w konkursie „Złoty Brzuszek” na najlepszy produkt dla matki i dziecka miesięcznika „M jak Mama”.

Elle Tens zasilane jest na 2 baterie AA, które otrzymujemy (wraz z dodatkowym zapasem) w zestawie. Można je nosić na szyi, po zamocowaniu smyczy. Elektrody załączone do urządzenia są wielokrotnego użytku, jednak w przypadku ich zużycia możliwe jest dokupienie nowego zestawu w cenie ok. 35 zł.

Producent: Bodyclock
Cena: 349 zł
Urządzenie można również wypożyczyć, koszt: 130 zł + kaucja 159 zł (zwracana jest po odesłaniu urządzenia) – http://www.bodyclock.pl/product-pol-3441-Wynajem-Urzadzenia-Elle-Tens.html

Materiały i fotografie, a także urządzenie do testowania zostało udostępnione przez dystrybutora firmę Netradus Polska sp. z o.o., http://www.netradus.pl. Dziękujemy!

Sprawdź również: