„Kiedy będę duży, to zostanę dzieckiem” to książeczka wizualnie kojarząca się z zeszytem z zapiskami – większość stron jest „w linię”, na której napisany jest tekst i narysowane ilustracje. W tym pamiętniku – dziecko, czyli Franek zdradza nam swoje plany na przyszłość. A mianowicie to, że gdy dorośnie to chce zostać… dzieckiem. I w bardzo obrazowy i konkretny sposób argumentuje swoją decyzję, i opowiada co będzie robić, m.in. skakać po kałużach, leniuchować i stawiać zamki z błota.

Na każdej stronie znajdziemy dwa rymowane wersy tekstu, opatrzone ładnymi ilustracjami obrazującymi ten tekst. Treść i obraz wzajemnie się uzupełniają.

Najfajniejsze w tej książeczce jest pokazanie wizji beztroskiej dorosłości oczami dziecka, które uważa, że jak dorośnie, to nic się nie zmieni, dalej będzie się bawić, wygłupiać i robić co mu się tylko spodoba. Ani słowa nie wspomina o żadnych obowiązkach, czy problemach jakie mają dorośli. Wszystkie argumenty Franka podkreślają także, to co w dzieciństwie jest najlepsze, czyli wieczna zabawa, pomysłowość, spontaniczność, ciekawość świata, beztroska i radość z życia.

To dobra pozycja dla dzieci w wieku od 4-5 lat, a także dla trochę starszych, które chciałyby być już dorosłe. Młodszym dzieciom przyda się pomoc rodziców w wytłumaczeniu niektórych trudnych słów, np. niecne plany lub awangardowe malarstwo. Autor zachęca także do rozwinięcia tematu książeczki i rozmowy z dzieckiem o jego planach na przyszłość – na końcu umieszczone jest pytanie: „A ty kim zostaniesz, jak urośniesz?” oraz zostawione jest kilka stron na narysowanie własnych przemyśleń i zrobienie własnych notatek.

Na blogu autora/ilustratora/wydawcy można obejrzeć fragmenty książki http://maciekblazniak.blogspot.com

Wydawnictwo: Ładne Halo
Autor: Maciek Blaźniak
Cena: od 20 zł
Oprawa: twarda
Objętość: 48 str.
ISBN: 978-83-62856-84-8


źródło fot. http://www.ladne-halo.pl/

Sprawdź również: