Niedawno na rynku pojawiło się nowe czasopismo dla dzieci od 6 do 8 lat o zabawnym tytule „Cudaczek i przyjaciele”. Jest to dwumiesięcznik bardzo ładnie i starannie zaprojektowany i wydany przez Wydawnictwo Orangeblue. Promocyjna cena czasopisma wynosi 4,99 zł a cena regularna ma wynosić 6,99 zł – i uważam, że nie jest to dużo za czasopismo wydawane co dwa miesiące, a zawierające tak dużo przydatnych treści. Mam wrażenie, że ta pozycja jest skierowana do dzieci ciekawych świata, chętnych do nauki i ich rodziców chcących dziecku przekazywać ciekawe i przydatne informacje. „Cudaczek” nie kusi dzieci tandetnymi plastikowymi zabawkami, tylko daje dużo treści, propozycji zabaw i ciekawego spędzenia czasu. To zawartość publikacji ma zachęcić do kupienia a nie dodatki.

Czasopismo jest podzielone na część informacyjną oraz część rozrywkową. W pierwszej części możemy znaleźć materiały do czytania, a w drugiej części dzieci znajdą różnego rodzaju łamigłówki i zadania do wykonania. Poruszane są tematy dotyczące przyrody, nauki, kultury i literatury. Dodatkowo rodzice i dzieci mogą znaleźć pozwalające przypomnieć sobie i utrwalić, to, czego się nauczyły czytając czasopismo.

Bardzo mi się podoba staranność wykonania tej publikacji. Okładka jest lakierowana, strony do czytania wydrukowane są na papierze powlekanym, a strony z łamigłówkami – na papierze offsetowym, na którym łatwo jest rysować i kolorować. Dołączony do pierwszego numeru szablon do wycięcia i sklejenia jest kartonowy, dzięki czemu będzie bardziej trwały. Wydawca zadbał także o łatwość odnalezienia poszukiwanych treści – każdy dział ma swoje oznaczenie kolorystyczne, wskazane na okładce.

Dodatkową zaletą czasopisma jest dobór autorów treści, wśród których można wyróżnić Agnieszkę Frączak oraz Urszulę Kozłowską – znane i lubiane przez dzieci i rodziców autorki wierszy i opowiadań dla dzieci.

W pierwszym numerze dzieci mogą znaleźć następujące informacje:
• PRZYRODA: zwierzęta zamieszkujące las, ich zwyczaje, nawyki żywieniowe, a także sposoby przygotowania się do zimy; ciekawostki o zwierzętach; budowa pająka; opis czaszki człowieka,
•  CIEKAWOSTKI: sposób obchodzenia Święta Wszystkich Świętych i Zaduszek w różnych krajach; propozycje jesiennych zabaw; czym jest nieśmiałość; symbole narodowe
•  ANGIELSKI: nauka kolorów
•  ŁAMIGŁÓWKI: szukanie różnic, rysowanie w kratkach, łączenie w pary, sudoku, dopasowanie cieni, krzyżówka, kolorowanie po cyfrach, łączenie kropek, szlaczki, instrukcja jak narysować pająka, nauka pisania liter i cyfr, wykreślanka, labirynt
• NAUKA: jak działa elektrownia wiatrowa, opis układu słonecznego
• EKSPERYMENTY: zrobienie chmury w butelce, instrukcja wykonania latawca
• KUCHNIA: przepis na jabłka pieczone w konfiturą.
• plakat z jeżem i liskiem
• szablony do wycięcia i sklejenia: krowa i samochód

Treść czasopisma jest naprawdę zróżnicowana i myślę, że zaciekawi różne dzieci, i te lubiące zajęcia plastyczne, i te lubiące czytać, i te ciekawe świata i te lubiące robić coś samemu i eksperymentować. Zachęcam do kupienia tego czasopisma i sprawdzenia czy Wam też się spodoba.

Krótka prezentacja czasopisma udostępniona przez wydawcę dostępna jest TUTAJ.

Sprawdź również: