Jako mama oczekująca narodzin swojego pierwszego dziecka staram się słuchać głosów wszystkich doświadczonych mam. Wiem, że miłość i intuicja na pewno pomagają wychować dziecko, ale z drugiej strony chcę, żeby nasze dziecko miało wpojone zasady, które na przyszłość pozwolą mu osiągnąć szczęście i sukces.

Wiem również, że nie ma na to gotowej recepty. Musimy pamiętać, że to my jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za fundamenty, na których nasze potomstwo będzie budowało całe swoje dorosłe życie.

Cel już mam obrany, pora zastanowić się, jak go osiągnąć. Na szczęście w moje ręce trafiła książka „Zaklinaczka dzieci” autorstwa Tracy Hogg.

Autorka wskazuje nam kierunek, w jakim mamy podążać. Mówi o tym, że najpierw musimy wsłuchać się w nasze dziecko, poznać je takim, jakie jest  i takie właśnie je zaakceptować. Podpowiada nam, jak ważne jest bycie rodzicem PC, czyli Przytomnym i Cierpliwym
Przytomność – każdy rodzic, musi być świadomy tego kim jest jego dziecko, musi dostrzegać jego potrzeby i z przytomnością umysłu przewidywać co może się wydarzyć, zanim podejmie jakieś konkretne działania.

Cierpliwość – pozwala przeżyć świadome rodzicielstwo oraz konsekwentnie dążyć do obranego celu. Nie raz będziemy mieli ochotę odpuścić i pójść łatwiejszą drogą, ale musimy pamiętać, że nasze dziecko liczy na nas i na naszą dojrzałość.

Książka jest wspaniałym przewodnikiem, dla rodziców, którzy dopiero spodziewają się narodzin dziecka oraz dla tych, którzy już borykają się z problemami rodzicielstwa.

Poniżej podsumowuję poszczególne rozdziały, w których autorka poruszyła najważniejsze tematy.

Rozdział I – Proste niekoniecznie jest proste, ale działa!
Przyzwyczajanie dzieci do stałego planu dnia.

W tym rozdziale opisany został stały plan dnia „PROSTE” dla dziecka, już od chwili przywiezienia go do domu ze szpitala. PROSTE to przewidywalna kolejność wydarzeń, odzwierciedlających porządek dnia dorosłych: Posiłek, ROzrywka, Sen, TEraz czas dla Ciebie. Dowiemy się tutaj również, w czym pomoże nam zapisywanie całego planu dnia naszego dziecka.

Autorka doradzi nam również, jak zacząć stosować plan PROSTE po kilku miesiącach, jeżeli nie udało nam się go wprowadzić wcześniej.

Rozdział II – Nawet niemowlęta mają emocje.
Wyrównywanie nastrojów w pierwszym roku życia.

W rozdziale drugim przeczytamy, że od pierwszych dni musimy zwracać uwagę nie tylko na to, czy nasze dziecko jest najedzone, wyspane i czy ma suchą pieluszkę, ale również na Jego emocje. Każde dziecko ma swój temperament, w książce zostały one opisane, jako: Aniołek, Książkowe Dziecko, Wrażliwiec, Wiercipięta i Maruda. Do każdego temperamentu należy podchodzić indywidualnie i od samego początku należy budować zaufanie, które w książce opisane jest, jako klucz do rozwoju emocjonalnego.

Rozdział III – Płynna dieta Twojego dziecka.
Kwestia karmienia w pierwszych sześciu miesiącach.

Rozdział IV – Jedzenie to coś więcej niż odżywianie.
I jedli długo i szczęśliwie.

W rozdziałach trzecim i czwartym znajdziemy cenne informacje zarówno dla mam karmiących piersią, jak również dla mam karmiących butelką. Dowiemy się, w jaki sposób na poszczególnych etapach rozwoju dziecka należy je karmić, czyli jak długo, jaką ilość pokarmu powinniśmy podawać oraz jak często dziecko powinno być karmione. Przeczytamy również o dolegliwościach związanych z jedzeniem, których możemy się spodziewać i jak sobie z nimi radzić. Również o tym, jak nasze nawyki żywieniowe wpływają na nawyki żywieniowe naszych dzieci.

Rozdział V – Uczenie niemowląt spania.
Pierwsze trzy miesiące i sześć problematycznych zmiennych.

Rozdział VI – Podnieś – połóż.
Narzędzie ćwiczące zasypianie (od czterech miesięcy do roku).

Rozdział VII – Wciąż się nie wysypiam.
Problemy ze snem po pierwszym roku życia.

W powyższych rozdziałach autorka zadaje wiele pytań związanych ze snem naszego dziecka, jak wygląda plan dnia naszego dziecka, w jaki sposób układamy dziecko do snu. Każda część rozdziału podsumowana jest planem działania, jaki powinniśmy zastosować, żeby nasze dziecko spokojnie zasypiało i wysypiało się. Dalej dowiadujemy się o kolejnych krokach, jakie należy podjąć, żeby dziecko spokojnie zasypiało w kolejnych etapach swojego rozwoju.

Rozdział VIII – Poskramianie dwulatków.
Uczenie dzieci, by były emocjonalnie OKI.

Jak już wcześniej się dowiedzieliśmy każde dziecko jest inne i ma swoje własne emocje, które okazuje. Z rozdziału siódmego dowiemy się, że zachowanie dziecka wynika w dużym stopniu od tego, jakim rodzicem jesteśmy. Jeżeli pozwalamy dziecku na to, żeby rozrabiało w domu i uważamy takie zachowanie za zabawne, to nie powinniśmy się dziwić, że nasze dziecko u znajomych będzie takie zachowanie również traktowało za zabawne, a my będziemy się go wstydzili.
Jako rodzic mamy obowiązek pomóc dziecku rozpoznać jego emocje i wskazać właściwy sposób postępowania, ta metoda nazwana została: OKI.
Opisz emocje (daj dziecku prawo do uczuć)
Kontroluj sytuację
Interweniuj (powiedz dziecku, czego się po nim spodziewasz i co mogłoby zrobić w zamian).

Rozdział IX – Proste to jest to.
Przypadek wczesnego treningu toaletowego.

Z powyższego rozdziału dowiemy się, w jakim okresie rozwoju naszego dziecka powinniśmy rozpocząć naukę korzystania z nocnika. Jak uniknąć błędów oraz jak naprawić te, które już popełniliśmy.

Rozdział X – Właśnie wtedy, gdy myślisz, że już sobie doskonale radzisz… Wszystko się zmienia!
Dwanaście istotnych pytań oraz dwanaście zasad rozwiązywania problemów.

W ostatnim rozdziale autorka podsumowuje, że czasami mogą pojawić się czynniki, które mogą mieć wpływ na to, że zostanie zachwiany stały plan dnia, do którego dziecko było już przygotowane. Wówczas należy zadać sobie dwanaście pytań, a następnie zastosować się do dwunastu zasad rozwiązywania problemów.

Zasady przedstawione w książce wymagają dyscypliny głównie od nas, jako rodziców. Jednak po rozmowach z kilkoma matkami, które konsekwentnie stosowały się do nich, wiem, że wysiłek, który w to włożyły opłacił się.

Autorka: Tracy Hogg.
W Stanach Zjednoczonych znana jest z programów, w których wyjaśnia rodzicom, jak skutecznie wychowywać dzieci w atmosferze wypełnionej miłością. Sama jest mamą, babcią i nianią, która w praktyce pomogła wielu rodzicom przezwyciężyć problemy wychowawcze.

Cena: około 40zł

T. Hogg, M. Blau, Zaklinaczka dzieci, Jak rozwiązywać problemy wychowawcze, tłum. Monika Lipiec-Szafarczyk, Gliwice: Wydawnictwo Helion 2007.

Sprawdź również: