Święto Niepodległości w Muzeum Narodowym w Warszawie

11 listopada 2013 r. Muzeum Narodowe w Warszawie zapraszamy na interaktywne  oprowadzanie, na spotkania dla rodzin z dziećmia także na naukę śpiewania pieśni patriotycznych z Filharmonią im. Romualda Traugutta. Zachęcamy do przyniesienia własnych instrumentów!

Z okazji święta Gabinet Monet i Medali MNW przygotował specjalny pokaz numizmatów Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni.

W tym szczególnym dniu Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe w Warszawie jak co roku symbolicznie połączą swoje ekspozycje, otwierając wewnętrzne drzwi pomiędzy budynkami.

Na wydarzenia w MNW związane ze Świętem Niepodległości wstęp wolny. Bilety wstępu obowiązują tylko na wystawę czasową Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich.

 11.00, 12.00, 13.00 – Nauka śpiewania pieśni patriotycznych (dla dużych i małych)

Zajęcia prowadzone przez Filharmonię im. Romualda Traugutta. W programie: „Tam na błoniu”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota” oraz „My, Pierwsza Brygada”. Zachęcamy do przyniesienia własnych instrumentów!

Filharmonia im. Romualda Traugutta powstała w okresie stanu wojennego z inicjatywy Tadeusza Kaczyńskiego jako grupa muzyków i aktorów stawiających sobie za cel przypominanie pieśni patriotycznych oraz związanych z nimi historycznie tekstów. Pierwszy koncert zespołu odbył się w 120 rocznicę powstania styczniowego. Następne programy wiązały się z rocznicami insurekcji kościuszkowskiej, Konstytucji 3 maja, odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz powstania warszawskiego i powstania listopadowego. Filharmonia im. Romualda Traugutta jest organizatorem corocznych festiwali, m.in. Letniego Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich i Festiwalu Pieśni Europejskiej. W roku 2013 Filharmonia im. Romualda Traugutta obchodzi jubileusz 30-lecia działalności.
Hol Główny / wstęp wolny / ok. 30 minut

11.45, 12.45, 13.45 – „Królowie i niepodległość” Zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat.

Każdy władca ma swój „przepis” na państwo. Jeden król pragnie kraju wielkiego, inny skupia się na rozwoju kultury, jeszcze inny chce swoje państwo reformować. Jaka Polska marzyła się w dawnych czasach naszym władcom? Czy realizacja ich planów była zadaniem łatwym? Porozmawiamy o tym, przyglądając się portretom i wizerunkom królów Polski w Galerii Sztuki XIX wieku oraz w Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 45 minut

14.30 – „Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni” (dla młodzieży i dorosłych)
Andrzej Romanowski opowie o wybranych i specjalnie tego dnia wystawionych monetach i medalach związanych z tematyką niepodległości.

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku Polacy rozpatrują w wielu aspektach. My chcemy Państwu pokazać drogę do wolności, przybliżając tematykę, która dotyczy nas prawie niepostrzeżenie na co dzień, ale często dostrzegamy ją tylko z perspektywy czasu. Zaprezentujemy więc opowieść o ludziach i czasach, pokazując drogę od pieniądza państw zaborczych do złotego, który stał się jednym z przejawów niezależnego bytu państwowego Polski. Naświetlimy niezmiernie ciekawe procesy ekonomiczne towarzyszące czasom wojny i kryzysu. Przybliżymy także postaci, które wniosły ogromny wkład w odzyskanie niepodległości, prezentując upamiętniające je medale. Spotkanie zilustruje niewielka ekspozycja, na której można będzie zobaczyć wspaniałe zabytki z epoki.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 30 minut

16.00 – „Niepodległość. Artystyczne interpretacje” Spotkanie w galeriach stałych dla młodzieży i dorosłych.
Powstańcy, wizjonerzy, marzyciele. Przez ponad sto lat zaborów wątek niepodległościowy był jednym z najważniejszych tematów polskiej sztuki. Podczas spotkania zobaczymy, jak zagadnienie to ujmowali w swych dziełach tacy artyści jak Piotr Michałowski, Jan Matejko, Aleksander Gierymski i Jacek Malczewski.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 60 minut

10.00–18.00 – „Medal i złoty, czyli niepodległość na dłoni”
Pokaz specjalny numizmatów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie
II piętro / wstęp wolny

 

Szczegółowe informacje: www.mnw.art.pl
Dział Edukacji MNW: edukacja@mnw.art.pl

 

Sprawdź również:

Możesz również polubić…