Moja córka jest wielką miłośniczką audiobooków. Pomimo dużej ilości czasu poświęcanego na czytanie książek, to codzienny rytuał przed snem obejmuje również słuchanie bajek w postaci audiobooków. W samochodzie również mamy małą kolekcję, która przydaje się w czasie dłuższych podróży. Naszym ostatnim nabytkiem, kupionym w czasie wyprawy w góry, była płyta kupiona na stacji benzynowej (sic!) pt. „Abecelki i duch Bursztynowego domu”. To ciekawe opowiadanie umiliło nam 5-godzinną podróż i zarówno mała 6-letnia słuchaczka, jak i my rodzice z przyjemnością go słuchaliśmy, co chwila wybuchając głośnym śmiechem.

Abecelki to nazwa jaką starsi uczniowie i nauczyciele w szkole nazywają grupę pierwszoklasistów. I jednym z takich pierwszaków zostanie niedługo Franek – narrator opowiadania. Ten sposób opowiadania, z pierwszej osoby głównej postaci sprawia, że bajki bardzo dobrze się słucha. Łatwo wcielić się w rolę bohatera i razem z nim przeżywać jego perypetie. Bardzo dobrze wypada tutaj również dobór lektora, który wcielił się w rolę Franka, czyli Waldemara Doleckiego. Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, oddzielne dla każdej przygody, więc łatwo nawigować po całym nagraniu a odsłuchanie można podzielić na krótkie etapy.

Abecelki to dobre opowiadanie dla dzieci chodzących już do szkoły, jak i dla tych które tak jak Franek niedługo będą do niej uczęszczać. Pokazuje ono uczucia i rozterki małego ucznia, które znane są zapewne większości 7-latków. Dodatkowo razem z Frankiem poznajemy obyczaje panujące w szkole, zabawy z rówieśnikami, uroczystości szkolne, święta itp. Myślę, że opowiadanie to pozwoli oswoić się maluchom ze zmianami oraz z tematem szkoły, pokazując, że w szkole też jest fajnie i nie ma się tak naprawdę czego bać. Przekonuje się także o tym Franek, który mimo że bardzo chciał zostać już uczniem, tak jak jego starsza siostra i mieć prawdziwe wakacje, to jednak pierwszy dzień w szkole wywoływał u niego obawy.

Abecelki to także opowiadanie detektywistyczne, bo Franek z przyjaciółmi próbuje rozwikłać tajemnicę ducha z bursztynowego domu na wzgórzu. Jest więc tajemnica, dochodzenie oraz zaskakująca puenta. Na szczęście, nie ma się czego bać a dziecko nie będzie się później budziło w środku nocy 😉


źródło: http://www.youtube.com

autor: Małgorzata Strękowska-­Zaremba
lektor: Waldemar Dolecki
wydawnictwo: Sztuka Audiobooka
rok wydania: 2011
nośnik: CDmp3
czas nagrania: 5 godz. 02 min.
ISBN: 978-83-933125-4-2
cena: 29,90 zł

http://www.wyd-literatura.com.pl/

Osoby, które wolą tradycyjne książki od audiobooków, mogą zapoznać się z przygodami Franka w książce pt. „Abecelki i duch Bursztynowego domu”.

Autor: Małgorzata Strękowska-Zaremba
Ilustrator: Maciej Trzepałka
ISBN: 978-83-7672-198-9
Oprawa: twarda
Cena: 24,90 zł

 

Sprawdź również: