Świąteczne porządki to okazja do przejrzenia regałów w pokoju dzieci i zaproponowania im zabawy w stare, zapomniane już gry i zabawy. Ja odnalazłam grę Trefla „Skojarzenia”. Moja wersja jest sprzed kilku lat, ale z tego co widzę to nadal jest oferowana przez producenta i sklepy z zabawkami.

„Skojarzenia” to układanka edukacyjna. Do dyspozycji mamy 32 trójdzielne kartoniki z obrazkami. Zadaniem dziecka jest dopasowanie do siebie 3 części i złożenie każdego kartonika w całość z obrazkami pasującymi do siebie tematycznie. Łączenie odbywa się na zasadzie puzzli i z reguły tylko odpowiednie obrazki można do siebie dopasować. W mojej wersji gry sprzed kilku lat jest kilka błędnych kombinacji, które da się ze sobą połączyć.

Gra jest dosyć prosta, więc można ją zaproponować młodszym dzieciom. Producent zaleca ją dla dzieci w wieku 4-7 lat. Ja zaczęłam w nią grać, gdy moja córka miała 2 latka. Wybierałam wtedy dla niej łatwiejsze kombinacje. Kartoniki, których nie potrafiła jeszcze dopasować służyły do nauki nazywania przedmiotów przedstawionych na obrazkach i rozmowach o nich. Teraz gdy pociecha ma 6 lat, i dawno nie bawiła się w tę zabawę przyniosło jej to znowu dużo frajdy i radości. A dopasowywanie obrazków połączyła z zabawą, jak można dopasować, niepoprawnie, tworząc różne śmieszne historyjki na ten temat.

Dopasowywanie obrazków można połączyć z rozmową z dzieckiem na tematy związane z kartonikami, pobudzaniem dziecka do tworzenia opowieści, budowania złożonych wypowiedzi na dany temat. Dla starszych dzieci można te obrazki wykorzystać również jako słownik językowy – mówiąc dziecku jak dane słowo brzmi np. po angielsku.

Gra jest ładnie i starannie wykonana. Kartoniki są grube i odporne na szybkie zniszczenie, nawet przy częstym używaniu, ale jest to standard produktów wykonanych przez Trefla.

Producent: Trefl
Cena: ok. 16 zł

Sprawdź również: