Czy zdarzyło Wam się kiedyś wyrzucić rysunek dziecka? Jaka była jego reakcja, gdy to odkryło? Czy tłumaczyliście mu dlaczego to robicie? A może nie zastanawialiście się czy twórczość Waszych dzieci jest dla nich cenna i ważna? A zastanawiacie się czasami co dokładnie przedstawiają te rysunki? To co dziecko widzi, to co wymyśla, czy to o czym marzy? Próbujecie je interpretować? Tego rodzaju tematy zostały poruszone w książeczce „Filomena”. Najpiększniejszy rysunek”.

Tytułowa Filomena odkrywa w koszu na śmieci swój piękny rysunek. Podejrzenie zniszczenia rysunku pada oczywiście na młodszego brata, bo jego rysunki wciąż wiszą na lodówce. Jednak okazuje się, że to mama go wyrzuciła, bo był stary i pobrudzony… Filomena bardzo przeżywa tę sytuację, bo rysunek miał dla niej bardzo duże znaczenie. Przedstawiał konika o którym marzyła, że kiedyś go będzie miała.

Książeczka pięknie pokazuje emocje dziewczynki. Podkreśleniu ich służą zarówno ilustracje, jak i wykorzystane kolory tła – czarny gdy dziewczynka jest przygnębiona, czerwony – gdy krzyczy, niebieski – w chwili zasmucenia i zamyślenia i różowy – gdy jest zadowolona. Bardzo sugestywne są też same obrazki – zwłaszcza postać przytulanki – króliczki Piruetki, która również emocjonalnie reaguje na całą sytuację, a także wczuwa się w uczucia dziewczynki. Książkę bardzo dobrze się czyta, tekst jest przełamany w zróżnicowany sposób, dostosowany do treści i także podkreślający emocje.

Innym tematem poruszonym w tej opowieści są marzenia dzieci. I to że poprzez rysunki te marzenia są obrazowane. A także to, że pragnienie posiadania jakiegoś przedmiotu – w tym przypadku prawdziwego konia – zajmuje całe myśli dziecka, kieruje jego zachowaniem i przesłania rzeczy, które są wokół niego, których nie zauważa i nie umie się nimi cieszyć.

Oprawa: twarda
Autorzy: Quitterie Siomon, Laurent Richard
Wydawnictwo: GJ Książki (G+J Gruner+Jahr Polska)
Objętość: 40 str.
ISBN: 978-83-7778-018-3
Cena: ok. 10 zł 

Sprawdź również: