Przyznaję, że jestem fanką książek Agnieszki Frączek. Ostatnio wpadła mi w ręce kolejna pozycja jej autorstwa, a mianowicie zbiór zabawnych wierszy zebranych w tomie „Kanapka i innych wierszy kapka”.

Specyfiką tych wierszy jest to, że w bardzo zabawny sposób Autorka pokazuje dzieciom, że w naszym języku istnieją wyrazy wieloznaczne, które mają takie same brzmienie i pisownię, a zupełnie inne znaczenie. Albo takie, które brzmią tak samo, ale mają inną pisownię i inne znaczenie. Jest to trudny temat, ale wyjaśniony w przystępny sposób pozwala na łatwe jego zrozumienie. Dowiemy się, że kożuch można zdejmować z siebie, a także… z mleka. Kanapkę można zjeść lub na niej usiąść, itp.

„Kanapka i innych wierszy kapka” to świetna pozycja dla młodszych dzieci, które będą mogły poznać tajniki języka polskiego i nauczyć się rozróżniania znaczenia wyrazów, a także czytania/słuchania ze zrozumieniem, bo bez tego ciężko właściwie odczytać te wiersze. Dla starszych dzieci, chodzących już do szkoły to także lekcja języka polskiego, pokazanie „problemu” wyrazów bliskoznacznych, ich nazw i różnic między nimi.

Do każdego wiersza załączone jest wyjaśnienie znaczenia użytych wyrazów wieloznacznych. A na końcu książki znajduje się wyczerpujące objaśnienie tego tematu, które jest ściągawką zarówno dla uczniów, jak i dla rodziców. Dzięki niemu dowiemy się o wyrazach wieloznacznych, homonimach, polisemach, homofonach i homografach. Wydaje się to trudne i skomplikowane? Po przeczytaniu tej książki wszystko będzie jasne.

Dużą zaletą tego wydania tej książki są zabawne ilustracje Bohdana Butenki, który w znakomicie obrazuje te wiersze, pokazując wieloznaczność poszczególnych wyrazów.

Autor: Agnieszka Fraczek
Ilustracje: Bohdan Butenko
Objętość: 56 str.
ISBN: 978-83-61224-48-8
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Cena: ok. 18 zł

fot. www.gandalf.com.pl

Sprawdź również: