Kolejną pozycją książkową, jaką wyszperałam w bibliotece jest zbiór 19 krótkich opowiadań pod wspólnym tytułem „Krótkie bajeczki dla chorej córeczki”.

Są to jakby bajki zawarte w bajce. Każda z nich na początku opowiada sytuację w jakiejś rodzinie, np. o dzieciach, które będąc w sklepie z rodzicami nalegają na kupno wszystkiego czego chcą. Aby rozwiązać ten problem rodzice opowiadają dzieciom bajkę o kotku, który chciał mieć wszystko. Morał jaki wypływa z tej bajki, przekazuje dzieciom, że czasami trzeba poczekać, żeby coś dostać, a czasami trzeba zrezygnować z części swoich zachcianek. W każdej bajce dzieci dobrze rozumiały jej przekaz, zastanawiały się nad swoim zachowaniem i je zmieniały. Bohaterami wszystkich bajek opowiadanych przez rodziców są zwierzątka: biedronka, piesek, motylek i inne. I na ich przykładzie dzieci dowiadują się jak rozwiązywać pewne problemy jakie mogą je spotkać, lub jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Zdecydowanie polecam zapoznanie się z tą książką. Bajki są krótkie, w sam raz na wieczorne czytanie przed snem, kiedy jest jeszcze czas na spokojne porozmawianie o ważnych sprawach. Jest to dobra pozycja zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, którzy w bajkach znajdą porady jak radzić sobie z problemami dzieci.

W książeczce są proste czarno-białe ilustracje nawiązujące do opowiadań. Chciałoby się powiedzieć do pokolorowania. Ale ja zostałam nauczona, że książki się szanuje i nie pisze się po nich i mojej córce takie pomysły nawet do głowy nie przychodzą. Pyta tylko dlaczego nie są kolorowe i jest ich tak mało. Ale w tym przypadku ważniejsza jest treść niż obraz i na niej należy się skupić.

Autor: Joanna Monika Litwin
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Objętość: 74 str.
Cena: ok 18 zł.
ISBN: 978-83-7587-409-9

Sprawdź również: