Na Targach Przedszkolaka miałyśmy z córką możliwość wypróbowania manekinów Harumika. Moja córka była zachwycona tą zabawką. Od dawna lubi projektować stroje, ale do tej pory robiła to wyłącznie na kartce papieru w szkicownikach Top Model lub Lilla Lou. Teraz miała okazję zrobić projekty trójwymiarowe. Pomysł na tę zabawkę pochodzi z Japonii, a producentem jest firma Bandai.

Zabawka jest prosta w konstrukcji. Składa się z manekinu, szpatułki oraz kilku kawałków materiałów i dodatków. Projektowanie polega na owinięciu i ułożeniu materiału na manekinie i za pomocą szpatułki wsunięcie go w szczelinę z tyłu manekinu. Szczelina zabezpieczona jest silikonem, dzięki czemu materiał nie wysuwa się. Projektowanie jest proste, szybkie i nie wymaga użycia igły. Projekt można w każdej chwili zdjąć i zacząć od nowa.

Zabawka ta bardziej zainteresuje pewnie dziewczynki, częściej bawiące się lalkami i lubiące przebieranki. Pomaga ona pobudzać wyobraźnię przestrzenną i kreatywność, wzmacnia koordynację oko-ręka. To co mi się podoba w tym pomyśle, to to, że urozmaicenie zabawy nie wymaga tak naprawdę zakupu kolejnych zestawów. Różne kawałki materiałów, koronek, tasiemek i innych dodatków często możemy znaleźć w domu lub kupić w pasmanterii za kilka złotych. Podstawą jest manekin, a resztę możemy wymyślić sami.

W sprzedaży dostępne są różne zestawy Harumika:

1. Zestaw Classic – podstawowa wersja Harumiki zawierająca jeden manekin, szpatułkę, 3 rodzaje tkanin, 2 paski, 2 arkusze naklejek z dodatkami. Zestaw można kupić w 3 różnych wersjach. Cena: ok. 30 zł.

2. Zestaw z torebką i bransoletką – zawiera jeden manekin, szpatułkę, 4 rodzaje tkanin, 3 paski, 2 arkusze naklejek z dodatkami. W zestawie jest torebka do której można schować manekin i dodatki, a rączka opakowania jest bransoletką dla małej projektantki. Cena: ok. 85 zł.

3. Zestaw Suknie Balowe – zawiera 1 manekin wraz z stelażem do drapowania sukien wieczorowych, szpatułkę, 3 rodzaje tkanin, 1 pasek, naklejki z dodatkami oraz różę do formowania kwiatów ze wstążek. Cena: of. 85 zł.

4. Zestaw Suknie Ślubne – zawiera 2 manekiny, 2 szpatułki, 12 różnych materiałów, halka, welon, tiulowe kwiaty, kilka pasków, naklejki z ozdobami, a do tego rozkładana przebieralnia z lustrami. Cena: ok. 150 zł

5. Zestaw podwójny – zawiera 2 manekiny, 2 szpatułki, 4 różne materiały, 2 paski, 2 arkusze z naklejkami. Dostępny w 4 wersjach. Cena: ok. 70 zł

6. Manekin z nogami – zestaw zawiera manekin na platformie, z nogami, rękami i głową. Wśród dodatków są różne tkaniny, peruka, szpatułka i buty. W tym zestawie możemy projektować bluzki i spodnie, gdyż ręce i nogi, tak jak korpus posiadają z tyłu wycięcia z silikonem. Manekin może także posłużyć jako lalka, gdyż platforma na której stoi jest odłączana. Cena: ok. 120 zł.

7. Oprócz zestawów z manekinami można kupić zestawy z dodatkami. W każdym z nich znajdują się 3 rodzaje tkanin oraz bransoletka dla projektanta. Cena: ok. 40 zł. Ale wydaje mi się, że zamiast kupować kolejny zestaw, spokojnie można użyć skrawki tkanin lub starych ubrań jakie mamy w domu, drobiazgi kupione w pasmanterii (wstążki, koronki, ozdobne paski z materiału). Tanie ubrania i materiały można kupić z sklepach z odzieżą używaną – zwłaszcza w okresie karnawału dużo tam jest mocno zdobionych lub tiulowych szali.

8. Z dodatkowych gadżetów można jeszcze się zaopatrzyć w zestaw z torebkami, który zawiera szablon w kształcie torebki, szpatułkę, kilka materiałów, wstążeczkę oraz stojak do ekspozycji projektu. Cena: ok. 40 zł.

Producent: Bandai
Cena: zależy od wielkości zestawu –  30-150 zł.

Sprawdź również: