Dziurkacze ozdobne to jeden z wielu artykułów dostępnych w sklepach plastycznych, z artykułami biurowymi, w marketach lub w sklepach internetowych, o których istnieniu zwykle nie mamy zielonego pojęcia. Warto je wypróbować przy pracach plastycznych z naszymi dziećmi, bo dają nowe możliwości rozwijania umiejętności plastycznych. A wiadomo, że w obecnych czasach nasze dzieci mają lepsze zdolności matematyczne (dzięki obcowaniu z komputerem i telewizją), a gorsze lub wręcz katastroficzne umiejętności manualne, więc rozwijanie tych zdolności na pewno wyjdzie im na dobre.

Dziurkacz kojarzy nam się z czasów młodości z pracami biurowymi naszych mam i wycinaniem okrągłych kształtów z kolorowych papierów w celu zrobienia konfetti na sylwestra. Ale XXI wiek oferuje nam i naszym dzieciom nową formę tego starego przyrządu – dziurkacze ozdobne, które wycinają nie zwykłe kółeczka, ale różne wymyślne kształty. Lista tych kształtów i możliwości byłaby bardzo długa i nudna, więc nie będę ich wymieniać, ale mogę zapewnić, że przy większości okazji każdy znajdzie coś dla siebie: pory roku, święta, kształty, zdobienia i inne.

Dziurkacze ozdobne tną kształty o różnej wielkości: od 1,5 do 7,5 cm. Są także formy narożnikowe i brzegowe do ozdabiania obrzeży i narożników papieru. Najnowszym pomysłem producentów są dziurkacze tłocząco-tnące,  czyli np. wycięty dziurkaczem liść będzie miał wytłoczone żyłki, a obrazek stanie się jeszcze bardziej realistyczny, oraz dziurkacze 3D (wszak to najbardziej popularne obecnie określenie, więc i w plastyce też musi się pojawić) – nacinają część kształtu tak, aby resztę można by odgiąć i obrazek
będzie sprawiał wrażenie przestrzennego (świetnie w ten sposób wychodzą np. motylki lub choinki).

Dziurkacze tego typu są wygodne w użyciu, działają na zasadzie dźwigni, i są bezpieczne dla dzieci i ich rączek. Można wykorzystać zarówno wycięte wzory, jak i kartkę, z której szablon został wycięty.

Można je wykorzystywać do ozdabiania rysunków, uszlachetniania laurek i wszelkich innych pomysłów na prace plastyczne wykonywane z dzieckiem lub zaproponowane jemu do wykonania. Wszystko zależy od wyobraźni i pomysłu. Zapraszam do wypróbowania i komentowania. Możemy razem stworzyć listę najfajniejszych wzorów i galerię prac naszych dzieci. Ja na pewno będę umieszczać prace moje i mojej córki, która uwielbia prace plastyczne. Myślę że nasze forum na początek będzie odpowiednim do tego miejscem.

Koszt dziurkaczy jest zróżnicowany i trudno coś tu porównać, bo to zależy od rodzaju dziurkacza, firmy i sklepu, ale trzeba za nie zapłacić od kilku do kilkudziesięciu złotych.

 

 

Sprawdź również: