Andrzejki

Listopad to miesiąc różnych zabaw i świąt. Zaczynamy go zapożyczonym zza oceanu Halloween, następnie jest chwila zadumy w czasie Zaduszek, świętujemy odzyskanie niepodległości, a na koniec tuż przed okresem wyciszenia przed Bożym Narodzeniem bawimy się w czasie Andrzejek.

Andrzejki to wieczór wróżb odprawiany w nocy z 29 na 30 listopada. W dawnych czasach wieczór ten przeznaczony był dla niezamężnych dziewcząt i jego tematyka związana była z wywróżeniem sobie czasu zamążpójścia oraz obrazu przyszłego męża. Mężczyźni mieli swój odpowiednik w postaci „katarzynek”, obchodzonych w nocy z 24 na 25 listopada. Obecnie Andrzejki to kolejna okazja na tematyczne spotkanie ze znajomymi i wspólną zabawę. Ten czas można także spędzić z dziećmi na wspólnych wróżbach i przybliżeniu im starych tradycji i wierzeń. Okazja ta jest też coraz bardziej popularna w przedszkolach jako lekcja tematyczna dla dzieci, a także jako zajęcia wspólne dzieci z rodzicami.

Oto propozycje zabaw z dziećmi na andrzejkowy wieczór:

1. lanie wosku – najbardziej popularna zabawa andrzejkowa, w czasie której konieczna jest obecność osoby dorosłej. Dzieci powinny najpierw wykonać duży klucz z tektury lub grubego papieru – np. wg tego szablonu. Wosk należy roztopić w rondelku lub zlewać go z zapalonej świeczki. Należy uważać aby dzieci się nie poparzyły, ani nie pobrudziły siebie i otoczenia. Wosk przelewamy przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Powstały z wosku kształt oświetlamy i próbujemy zinterpretować co przedstawia jego cień.

Oto typowe wróżby, ale interpretacja oczywiście jest dowolna, chodzi przecież o dobra zabawę:
anioł – szczęście
dom – przeprowadzka lub założenie rodziny
chmura – nie bujaj w obłokach tylko działaj, a spotkasz miłość
góra – trudności
obrączka – zaręczyny i ślub
samochód – czas zmian
wąż – ktoś cię oszuka
pies – uwaga na fałszywego przyjaciela
serce – szczęście w miłości
postać ludzka – nowy przyjaciel
kwiat – niedługo się zakochasz

2. Zamiast lania wosku można wykorzystać wróżbę ze skórki jabłka. Jabłko należy obrać dookoła, tak aby skórka była jak najdłuższa. Dzieci rzucają skórki za siebie i odczytują, w kształt jakiej litery skórka się ułożyła. Litera ta może symbolizować imię sympatii albo przyjaciela.

3. rzucanie monetą – dzieci wymyślają sobie życzenie i stojąc tyłem do miski z wodą rzucają monetę przez lewe ramię. Gdy moneta wpadnie do miski to życzenie się spełni. Myślę, że ta wróżba może powodować smutek u dzieci, które nie mają jeszcze dobrek koordynacji i nie będą trafiać do miski, więc skoro to i tak zabawa możemy pozwolić im rzucać, stojąc przodem do miski.

4. wyścig butów – ustawiamy po jednym bucie od każdego dziecka w miejscu najdalszym od drzwi. Następnie buty powinny być przekładane w kolejności od końca, czyli but z końca kolejki ustawiamy na początku, i w ten sposób wyścig zmierza w kierunku drzwi. Właścicielowi bucika, który jako pierwszy przekroczy próg, zabawa wywróży spełnienie marzeń, albo daleką podróż, albo to że Mikołaj jako pierwszego go odwiedzi. Pomysły na wróżbę dowolne.

5. wróżenie przyszłości – do pudełka wkładamy karteczki z nazwami lub symbolami poszczególnych zawodów. Dzieci losują karteczki i dowiadują się, jaki zawód wróżba mu przepowiada.

6. patyczki – do miski z wodą dzieci wrzucają podpisane lub zaznaczone przez siebie patyczki (mogą być słomki, zapałki, itp.). Właściciele patyczków, które się trwale połączą będą przyjaciółmi.

7. wirująca butelka – przygotowujemy kartoniki z wymyślonymi wróżbami lub z narysowanymi symbolami. Rozkładamy wróżby w okręgu, a w środku kładziemy butelkę. Dzieci po kolei kręcą butelką i odczytują, jaką wróżbę szyjka butelki im wybrała.

Przykładowe wróżby:
• daleka podróż
• spełnienie marzeń
• nowi przyjaciele
• dużo szczęścia i radości w przyszłym roku
• itp.

8. serca – każde dziecko otrzymuje serduszko z napisanymi na nim imionami (dla chłopców imiona dziewcząt i odwrotnie). Przy pomocy dorosłej osoby dziecko przekłuwa szpilką serduszko i sprawdza na jakie imię trafiło. Tak będzie się nazywał przyszły mąż/żona lub sympatia.

Rodzaje zabaw i przepowiedni należy dopasować do wieku dzieci, ich liczebności, a także zainteresowania całą tą ceremonią. Najważniejsze żeby się dobrze bawić.

Tu znajdziecie Andrzejkową kolorowankę z Królikiem Pasztetem, który próbuje wywróżyć przyszłość ze szklanej kuli.

Sprawdź również:

Możesz również polubić…