„Tekla” autorstwa Krystyny Śmigielskiej to bardzo przyjemna w czytaniu książeczka, która jednocześnie jest mocno edukacyjna. Edukacja w tym przypadku skupia się wokół zasad dobrego wychowania, szacunku do innych ludzi rzeczy, miłości i przyjaźni.

Bohaterką opowieści jest Jagódka, mała rozkapryszona dziewczynka, z której zachowaniem rodzice za bardzo nie umieją sobie poradzić. Dziewczynka swoje emocje, a zwłaszcza niezadowolenie oznajmia krzykiem i awanturami. Na dodatek dziewczynka nie ma szacunku dla ludzi i rzeczy.

Tekla natomiast to lalka, którą dziewczynka dostała w prezencie pod choinką. Nie jest to jednak zwykła lalka, lecz magiczna, i na dodatek potrafiąca mówić. Laleczka nie lubi niegrzecznych i krnąbrnych dzieci i szybko uczy ich dobrych manier. Tak też się staje z Jagódką. Pod wpływem Tekli zmienia ona swoje zachowanie. Lalka bardzo dużo rozmawia z dziewczynką i tłumaczy jej jak powinna się zachowywać, czego nie powinna robić i dlaczego. A jak rozmowa nie przynosi skutku to Jagódka dostaje nauczkę w magiczny sposób.

Poszczególne rozdziały książeczki są krótkie i zwarte, ale ich treść w sam raz wystarcza na wieczorne czytanie i dyskusję o problemach poruszanych w fabule. Polecam tę książkę, zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Autor: Krystyna Śmigielska
Ilustracje: Ewelina Kramarz
Wydawnictwo Skrzat
Cena: 18 zł

Sprawdź również: