Apteczka to szafka, torba lub pudełko, które powinno znaleźć się w każdym domu i samochodzie, a także w torbie, którą zabieramy na spacer lub wycieczkę – zawierająca środki przydatne w przypadku wypadku lub choroby. Jak podejmiemy już decyzję, żeby skompletować to co powinno znaleźć się w takiej apteczce, to zastanawiamy się co kupić i jak to zapakować. I nie zawsze znamy na to odpowiedź. Wyposażenie apteczki możemy skompletować sami, w porozumieniu z lekarzem lub farmaceutą lub kupić gotowy zestaw.

A co powinno znaleźć się w takiej apteczce? Oto typowy zestaw:
1. środki opatrunkowe: zestaw plastrów opatrunkowych (dzieci na pewno chętniej przykleją sobie plaster z wizerunkiem któregoś z bohaterów bajkowych), kompresy sterylne, bandaże dziane, plaster bez opatrunku, bandaż elastyczny
2. środki dezynfekujące do ran i skaleczeń: woda utleniona (można kupić ją także w formie żelu – Peroxygel), Rivanol (najlepiej kupić gotowy roztwór lub żel – Rivel; Rivanol w formie tabletek służy do samodzielnego przygotowania roztworu, a w warunkach „polowych” może to być problematyczne lub uciążliwe), lub pakowane pojedynczo gaziki Leko. Nie stosujmy na świeże rany gencjany lub jodyny, które zmieniają zabarwienie skóry.
3. trójkątna chusta
4. nożyczki
5. rękawiczki jednorazowe
6. koc ratunkowy
7. okład chłodzący i rozgrzewający
8. sól fizjologiczna – przydatna jest do przemywania oczu
9. termometr
10. środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – zawierające Ibuprofen lub Paracetamol – dla dzieci najlepsze są te w formie syropu. Pamiętajmy, że środki przeciwbólowe w czopkach powinny być przechowywane w lodówce.
11. sól morska do przemywania nosa, np. Sterimar
12. krople do nosa obkurczające śluzówkę, np. Nasivin
13. leki przeciwbiegunkowe, np. Smecta oraz uzupełniające elektrolity np. Litorsal
14. probiotyk
15. syrop przeciwkaszlowy i wykrztuśny
16. leki przeciwalergiczne lub wapno
17. preparaty przeciw ukąszeniom komarów, kleszczy i meszek
18. żel łagodzący po ukąszeniu przez owady
19. pęseta do wyjmowania kleszczy
20. czopki glicerolowe – przydatne przy zaparciach
21. leki stosowane w przypadku przeziębienia
22. Tantum Verde w sprayu – przyda się w przypadku bólu gardła
23. lekarstwa stosowane w przypadku choroby lokomocyjnej
24. żel do znieczulania bólu dziąseł u niemowląt
25. maść na odparzenia i otarcia, np. Sudocrem, Linomag, Alantan
26. balsam lub pianka łagodząca poparzenia, np. Panthenol
27. 
lekarstwa przyjmowane przez dzieci na stałe

Powyżej przedstawiłam typowy zestaw akcesoriów, które powinny znaleźć się w apteczce domowej. Które z tych elementów zabierzemy ze sobą w podróż, to zależy od wieku dziecka, jego skłonności chorobowych, długości podróży, sposobu podróżowania, miejsca pobytu, a także pojemności naszego bagażu. Na pewno warto mieć przy sobie podstawowy zestaw opatrunkowy, bo skaleczenia i otarcia u małych dzieci to pospolita przypadłość.

Apteczka samochodowa powinna zawierać przede wszystkim artykuły potrzebne do udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku (poz. 1-6) oraz małą buteleczkę z wodą do umycia rąk. Nie wkładajmy do niej lekarstw na stałe, bo raczej ich nie wykorzystamy i szybko stracą termin ważności, zwłaszcza w okresie letnim, gdy samochody mocno nagrzewają się na słońcu.

Należy pamiętać, aby do apteczki zaglądać raz na jakiś czas, nawet gdy nie mamy takiej potrzeby. Lekarstwa i inne przybory medyczne także mają swój termin przydatności do użycia i po jego przekroczeniu należy je wyrzucić. Pamiętajmy, aby lekarstw nie wyrzucać do kosza ogólnego, tylko zanosić do specjalnych pojemników w aptece lub przychodni.

Na rynku pojawiły się apteczki dla dzieci, czyli gotowe zestawy przygotowane z myślą o rodzicach małych dzieci. Jeden z nich proponuje firma Wallaboo. Do wyboru mamy trzy opcje:
apteczka pierwszej pomocy – zawiera 33 produkty do udzielenia pierwszej pomocy, zapakowane do wodoodpornego etui wykonanego z pianki EVA. W skład wyposażenia wchodzą: 12 plastrów opatrunkowych w dwóch wielkościach, 4 szt. chusteczek dezynfekujących, taśma samoprzylepna, 2 szt. opatrunków, 2 szt. opatrunków na rany oparzeniowe, bandaż, sól fizjologiczna, pęseta, koc ratunkowy, 2 pary rękawiczek jednorazowych, okład chłodzący, jednorazowy termometr, nożyczki, instrukcja udzielania pierwszej pomocy


Źródło: www.youtube.com

_______________________
Producent: Wallaboo
Wymiary: 16x14x8,4 cm
Cena: ok. 120 zł
_______________________

mini apteczka pierwszej pomocy Travel & Go – zawiera 28 elementów, zapakowanych w poręczne nieduże opakowanie (13×9,5×3 cm). Dobry produkt do zabrania na wycieczkę. Zestaw zawiera: plastry opatrunkowe, jednorazowy termometr, sól fizjologiczną, pęsetę, opatrunki, chusteczki dezynfekujące, opatrunki na rany oparzeniowe

_______________________
Producent: Wallaboo
Wymiary: 16x14x8,4 cm
Cena: ok. 32 zł
_______________________
mini apteczka pierwszej pomocy Sun & Burn – zawiera 28 elementów, zapakowanych w poręczne nieduże opakowanie (13×9,5×3 cm) przydatnych przy obrażeniach spowodowanych przez oparzenia słoneczne. Dobry produkt do zabrania na wakacje na plaży. Zestaw zawiera: plastry opatrunkowe, opatrunki, chusteczki dezynfekujące, opatrunki na rany oparzeniowe, balsam do opalania, chłodzący żel na oparzenia

_______________________
Producent: Wallaboo
Wymiary: 16x14x8,4 cm
Cena: ok. 32 zł
_______________________

Źródło fot.: http://www.wallaboo.nl

Zaletą gotowych zestawów apteczek jest również to, że otrzymujemy z nim również opakowanie i nie musimy się zastanawiać w co te wszystkie elementy spakować.

Sprawdź również: