Skoro jesień w pełni, to temat jesiennych drzew jest wciąż aktualny, a materiały potrzebne do ich wykonania mamy jeszcze pod ręką.

Moją pierwszą propozycją jest drzewo wykonane przy użyciu papieru i dziurkacza ozdobnego. Do jego wykonania będą potrzebne kolorowe kartki papieru (czarna, zielona, czerwona, żółta, pomarańczowa), nożyczki, klej, ołówek i dziurkacze ozdobne w kształcie liści.

1. Najpierw należy narysować na białej kartce papieru pień drzewa z konarami, wyciąć jego kształt, a następnie odrysować go na czarnej kartce i ponownie wyciąć. Można od razu zrobić to na czarnej kartce, ale ta okrężna droga pozwala dziecku rozwijać umiejętności plastyczne i manualne: szkicowanie, wycinanie i odrysowywanie szablonu na kartce papieru.
2. Następnie przyklejamy pień drzewa na zielonej kartce papieru.
3. Dziurkaczami ozdobnymi wycinamy z kolorowych kartek jesienne liście. Zapewniam, że dla dzieciaków to najciekawsza i najbardziej zajmująca część zabawy.
4. I teraz nadszedł czas na trochę kreatywnych pomysłów, jak rozmieścić te jesienne liście na drzewie: czy wszystkie będą jeszcze na gałęziach, czy będą porywane w powietrze przez wiatr, czy wszystkie opadną i stworzą kolorowy dywan na trawie? Ile dzieci tyle pomysłów.

Kolejne jesienne pomysły na drzewko wymagają wykorzystania kartonowej pozostałości po papierze toaletowym, która posłuży do wykonania pnia.

Przy pierwszym drzewku pień, czyli rolkę po papierze moja córka pomalowała brązową farbą plakatową. Następnie do środka włożyłyśmy plastelinę jako bazę do wkładania liści, ale nie jest to konieczne, bo można je po prostu włożyć luzem. Z plasteliną w środku drzewko będzie jednak bardziej stabilne i liście nie będą wypadały. W ten sposób wykonane drzewko będzie pokazywało dziecku jesienny cykl życia drzew. Na początku liście są piękne, kolorowe, jędrne i wyprostowane, a potem, w miarę upływu czasu coraz bardziej zasychają, kurczą się i zwijają, aż całkowicie się wykruszą i zostaną po nich tylko ogonki. Jak w prawdziwych drzewach, na których liście usychają, opadają i pozostają tylko gałęzie. Wykonując tę pracę nie preparowałyśmy specjalnie liści, nie prostowałyśmy ich w książce, ani nie suszyłyśmy.

Przy drugiej propozycji na drzewko, rolkę po papierze należy okleić brązową bibułą. Ale równie dobrze można ją pomalować farbą, okleić papierem samoprzylepnym, pomalować kredkami lub flamastrami. Wybór techniki zależy od pomysłu i dostępności potrzebnych materiałów. Następnie na złożonej na pół kartce papieru rysujemy kształt korony drzewa i wycinamy ten kształt na obu częściach kartek jednocześnie. Koronę drzewa dziecko może pomalować kredkami, farbami, nakleić liście wycięte z kolorowej bibuły lub wycięte przy pomocy dziurkaczy ozdobnych w kształcie liści. Ozdobioną koronę drzewa należy nakleić z dwóch stron do rolki-pnia drzewa.

Sprawdź również: