Większość dzieci lubi układać puzzle. To zajęcie bardzo wyciszające, uczące spostrzegawczości i skupienia. Ale wielokrotne układanie tego samego rysunku, z tą samą ilością elementów dosyć sybko może się znudzić. A często brakuje też miejsca do przechowywania, jak i funduszy, na kupno nowych pudełek. Dlatego proponuję wam zrobić razem z dzieckiem własne puzzle. Jest to proste zadanie, a przy okazji niskim kosztem można je powtarzać i stworzyć własną kolekcję obrazków do układania.

Do ich wykonania potrzebne będą wybrane przez dziecko obrazki. W ten sposób możemy wykorzystać stare czasopisma, katalogi, plakaty, a nawet zdjęcia z aparatu fotograficznego lub własne rysunki. Dodatkowo przyda się gruby karton (gdy jego nie będziemy mieli to nic się nie stanie – po prostu puzzle będą bardziej podatne na zniszczenie lub pogięcie i trochę trudniej będzie się je układało), klej oraz nożyczki.

1. Po wybraniu zdjęcia, naklejamy je dokładnie na karton. I tu przyda się ćwiczenie precyzji przyklejania albo pomoc rodzica, aby nie porobiły się bąbelki powietrza.

 

 

 

 

 

 

2. Następnie należy pociąć obrazek na kawałki do układania – to mogą być odrysowane elementy puzzli z pudełkowego zestawu, kwadraty lub inne dowolne kształty. Ilość elementów dopasowujemy do wieku i umiejętności dziecka. I puzzle gotowe.

 

 

 

 

3. Do przechowywania mogą posłużyć małe plastikowe woreczki śniadaniowe lub jakieś małe pudełeczka.

Gdy dziecko opanuje sztukę układania danych puzzli można zwiększyć poziom trudności rozcinając je na mniejsze elementy lub wykonać kolejny zestaw. Życzę miłej zabawy.

Sprawdź również: