Książka Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem” porusza temat przyjaźni, zarówno tej złej, niewłaściwej, jak i tej prawdziwej, dobrej. W opowiadaniu jest przedstawiona historia przyjaźni dziewczynki z krokodylem oraz misiem koala. Pokazane są różnice między tymi dwoma związkami, sposób w jaki obaj przyjaciele traktują dziewczynkę i jak ona się czuje w obu tych znajomościach.

Książka ta uczy dzieci czym jest, i na czym polega przyjaźń, czego można oczekiwać od prawdziwego przyjaciela, a także tego, że pewnych cech innej osoby nie można zmienić – krokodyl nigdy nie stanie się misiem. Mottem jest: „dobra przyjaźń sprawia, że rosną nam skrzydła, a zła niszczy i ogranicza”.

Na pierwszych stronach publikacji znajduje się wstęp, przeznaczony dla rodziców, w którym autorka pokazuje o czym jest ta książka, wyjaśnia definicję przyjaźni, pokazuje różnice między dobrą a złą przyjaźnią, a także wskazuje czego się wystrzegać przy wyborze przyjaciół. Ma to pomóc rodzicom w przygotowaniu się na rozmowę z dziećmi na ten temat.

Książka została wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne w 2011 r. i kosztuje ok. 20-25 zł

Sprawdź również: